Vadeli Mevduat Hesaplarının Yenilenmesi (Temdit işlemleri)

Vadeli Mevduat Hesaplarının Yenilenmesi (temdit işlemleri, temdit nedir)

Vadeli Mevduat Hesaplarının Yenilenmesi, vadesi dolan bir hesabın aynı veya farklı bir vadede yeniden açılması anlamındadır. Vadeli hesapların vadesi sonunda yenilenmesi yani vade uzatılması (temdit), müşterinin aksine bir talimatı söz konusu değil ise otomatik yapılır ve müşteri para çekmeye veya para yatırmaya gelmediği sürece bunun için yazılı talimat alınmasına da gerek yoktur. Bu durum hesap açılışları sırasında imzalamış olduğunuz hizmet ve hesap sözleşmelerinde açıkça belirtilmektedir.

Müşterinin verdiği talimat doğrultusunda vadeli hesap vade sonunda uzatılmayacak ise, vadenin dolduğu gün itibariyle hesap kapatılır ve toplam tutar müşterinin belirtmiş olduğu hesaba aktarılır veya kendisine ödenir.

Müşteri dilerse vade sonunda, işleyen son faizi alabilir. Bu durumda hesabın vadesi bozulmaz. Son işleyen faiz müşterinin vadesiz hesabına aktarılır ve geri kalan kısım aynı vade üzerinden otomatik yenilenir.

Eğer müşteri vadesi dolduktan bir süre sonra gelir ve hesaptan son işleyen faizden fazla para çekmek isterse, bankadaki vadeli hesap türüne bağlı olarak;

  • İstediği tutarı çekip kalan tutarın yeniden aynı vadede uzatılmasını sağlar (Örneğin ING Bank Turuncu hesap bu tür bir hesaptır. Hesaptaki paraya günlük faiz işlediği için, istediğiniz zaman hesaptan para çekebilirsiniz)
  • İstediği tutarı çekmek için hesap kapatılır ve faiz işlemez. İstenilen tutar ödenir ve kalan tutar üzerinden yeni bir valör ve vade sonu ile yeni bir hesap açılır. (Standart vadeli hesaplar bu şekilde işlemektedir. Yani vadesi dolmadan veya vade dolduktan birkaç gün sonra para yatırmak veya para çekilmek istediğinde hesap mecburen kapatılır ve istenen tutar eklenir veya düşülür sonrasında da yeni bir vade ile yeni hesap açılır.) Eğer belirli dönemlerde para çekmeyi düşünüyor iseniz o dönemleri atlatıncaya kadar daha kısa vadelerde veya günlük faiz veya fon hesaplarında paranızı değerlendirin. Hem bu şekilde faiz kaybınızda olmaz.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kreditor

Merhaba, Eski bankacıyım. 2017 yılı sonuna kadar bankacılık ürün ve hizmetleri ile ilgili makaleler paylaşıyordum. Fakat 2017 Ocak itibariyle takibe başladığım kripto piyasası, alternatif kripto paralar, coin borsaları, airdrop ve bounty kampanyalarının getiri ve götürülerini de keşfettikten sonra hem tecrübelerimi, hem de belki hep birlikte kazanırız dediğim airdrop ve bounty kampanyalarını sizlerle paylaşacağım. Belki siz de beni desteklemek istersiniz diye ERC20 uyumlu 0x1e956dAF5f4bA2e2B772265C41aE728D32a22F5d cüzdanımı da burada belirtiyorum. Benimle site üzerinden her zaman iletişime geçebilirsiniz.

View all posts by kreditor →