Vadeli hesapların vadesi sonunda yenilenmesi (Temdit)

Vadeli hesapların  vadesi sonunda yenilenmesi (temdit edilmesi) müşterinin talimatı veya hesap cüzdanı ile müracaat edilmesi halinde yapılır. açtığınız vadeye, verdiğiniz talimata ve çalıştığınız bankaya göre değişkenlik gösterebilir.

Örneğin;

X bankasında 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli hesap açtırdığınızı düşünelim. Eğer müşterinin aksine bir talimatı yoksa veya vadeli hesabına ekleme yapmayacak ise vade sonunda otomatik olarak uzatılır yani temdit edilir. Normal koşullarda vade dolmadan para yatırmak veya çekmek istediğinizde vade bozulur ve hesaba vadesiz hesap faizi uygulanarak kapama işlemi yapılır. Yani vadeyi bozmuş olursunuz.

Vade dolmadan para yatırma işlemine izin vermeyen bankalarda yeni bir vadeli hesap açmayı deneyebilirsiniz. Ya da eklemek istediğiniz tutar küçük bir meblağ ise fon hesaplarını veya repoyu tercih edebilirsiniz. Çünkü genellikle vadeli hesabın vadesinin dolmasına ya 1-2 gün ya da 1-2 hafta zaman kalmıştır. Bu zamanı risksiz fonlarda ve repoda değerlendirmek en mantıklısıdır. Vadeli hesabınızın vadesi dolduğu gün yeniden bankaya gelip fondaki ya da repodaki paranızı vadesi dolan hesabınız ile birleştirebilirsiniz.

Hesabın aynı veya farklı bir  vade ile yeniden açılması anlamındaki yenilemede, yenileme tarihinde banka tarafından uygulanan faiz oranı geçerli olacaktır.  Müşteri talimat veya talebinin bulunmaması halinde vadeli mevduat hesaplarının faizli bakiyelerine vade sonundan itibaren vadesiz mevduat faizi uygulanabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kreditor

Merhaba, Eski bankacıyım. 2017 yılı sonuna kadar bankacılık ürün ve hizmetleri ile ilgili makaleler paylaşıyordum. Fakat 2017 Ocak itibariyle takibe başladığım kripto piyasası, alternatif kripto paralar, coin borsaları, airdrop ve bounty kampanyalarının getiri ve götürülerini de keşfettikten sonra hem tecrübelerimi, hem de belki hep birlikte kazanırız dediğim airdrop ve bounty kampanyalarını sizlerle paylaşacağım. Belki siz de beni desteklemek istersiniz diye ERC20 uyumlu 0x1e956dAF5f4bA2e2B772265C41aE728D32a22F5d cüzdanımı da burada belirtiyorum. Benimle site üzerinden her zaman iletişime geçebilirsiniz.

View all posts by kreditor →

Comments are closed.