Türk Lirası Mevduat Hesapları

Türk Lirası Mevduat Hesapları

Türk Lirası Mevduat Hesapları ‘na alt başlıklarda açıklamaları ile yer verdik. Bu sınıflandırma günümüz bankacılığında kullanılmakta olan TL hesaplarına göre yapılmıştır.

[toc]

Vadesiz Mevduat Hesapları

Vadesiz mevduat hesapları aracılığı ile havale, EFT, çek, senet, fatura, vergi ve kredi kartı ödemeleri gibi birçok bankacılık işlemleri hesapta para olduğu sürece gerçekleştirilebilir. Ayrıca otomatik ve düzenli ödeme talimatları verilerek sabit ödemelerin her ay belirtilen tarihlerde ilgili hesaba aktarılması sağlanabilir.

Vadesiz mevduat hesaplarına bankamatik kartına bağlı olduğu sürece ATM’lerden, telefon, internet ve mobil bankacılık üzerinden 7/24 erişebilir ve tüm bankacılık işlemleri gerçekleştirilebilir.

Hesap sahibi herhangi bir ihbara gerek kalmadan istediği an hesabındaki parayı kısmet ya da tamamen çekebilir ve dilerse hesabı kapatabilir.

[alert type=”” icon-size=”hide-icon”]Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının 17 Aralık 2010 tarih ve 27788 sayılı Resmi Gazete’de yayımlan 2010/12 Sayılı “Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi İşlemlerinde Faiz Dışında Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”i ile bankalarca, mevduata uygulanacak sabit veya değişken faiz oranlarının serbestçe belirlenebileceği ancak vadesiz mevduat faiz oranının yıllık %0,25’i geçemeyeceği hükme bağlanmıştır.[/alert]

Çoğu banka vadesiz hesaplara faiz işletmemektedir. Eğer faiz verilmesi gibi bir durum söz konusu olsa da bu işlem ancak yıl sonlarında 31.12.2017 tarihi gecesinde yıl sonu kapanışları sırasında ya da hesabın kapatılması sırasında tahakkuk ettirilir. Vadesiz mevduat hesaplarında bulunan paranın her an çekilebileceği düşünülerek hazır bulundurulması gerekir ki bu da maliyetleri etkiler. Bu nedenle de maliyetleri düşürmek için faiz işlenmez. Ayrıca çoğu banka tarafından hesap işletim ücreti de alınmaktadır.

Bankaların Hesap İşletim Ücretleri

BANKA İSMİ HESAP İŞLETİM ÜCRETİ
Bank Asya Hesap işletim ücreti almıyor.
Teb 3 ayda bir 29.00 TL olarak tahsil edilir
Denizbank Ayda bir 11.58 TL olarak tahsil edilir
QNB Finansbank 3 ayda bir 38.25 TL olarak tahsil edilir
Vakıfbank Ayda bir 8.00 TL olarak tahsil edilir
Halkbank Ayda bir 6.50 TL olarak tahsil edilir
Yapı Kredi 6 ayda bir 64.50 TL olarak tahsil edilir
Garanti 6 ayda bir 67.22 TL olarak tahsil edilir
İş Bankası 6 ayda bir 54.00 TL olarak tahsil edilir
Akbank 6 ayda bir 66.30 TL olarak tahsil edilir

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bankaların belirli dönemlerde tahsil etmiş olduğu bu hesap işletim ücretleri nedeniyle çoğu kişi masrafsız işlem yapılması nedeniyle dijital (şubesiz) bankacılığı ve katılım bankalarını tercih ediyor. Bildiğiniz gibi Katılım Bankaları da diğer özel ve kamu bankalarının aksine hesap işletim ücreti, havale ve EFT masrafı almıyor.

ŞUBESİZ BANKACILIK HESAP İŞLETİM ÜCRETİ HAVALE-EFT MASRAFI
CEPTETEB Yok Yok
Kuveyt Türk SeninBankan Yok Yok
Yapı Kredi NUVO Yok Yok
ABank Dijital Yok Yok
Denizbank Dijital Deniz Yok Yok
Enpara Yok Yok

Alt Limitli (Yatırıma Yönelik) Vadesiz Mevduat Hesapları

Vadesiz mevduat hesaplarında gün sonu itibariyle kalan bakiye üzerinden kazanç elde etmek isteyenlere yönelik, belirli bir alt limit belirlenerek bu limitin üstünde bir bakiye söz konusu olduğunda aşan tutar yatırım fonlarına aktarılır. Böylece hesap sahibi hem ihtiyacı olan bakiyeyi hesapta tutarken bir diğer taraftan da fazlalık dilim için kazanç elde etmeye başlar.

Bu tür alt limitli vadesiz mevduat hesaplarında her zaman kazanç elde edilmeyebilir. Bu tamamıyla değerlendirilmesini istediğiniz bakiyenin hangi yatırım aracına yönlendirildiği ile bağlantılıdır. Bu tür hesaplardaki limit üzeri bakiye;

  • 1 günlük vadeli,
  • Likit fon,
  • Repo,
  • USD  veya EURO

olarak değerlendirilebilir. Bu tür aktarım işlemlerinin yapılması için öncelikle müşterinin talimat vermesi gerekir. Verilen bu talimat doğrultusunda her gün limit üzeri tutar belirlenmiş olan yatırım araçlarında o gün satış fiyatı üzerinden değerlendirilip, ertesi gün yeniden ilgili hesaba alacak kaydedilir. Aksine bir talimat olmadığı sürece bu işlemler devam eder. Kişi talimat vererek bankayı yetkilendirmiş olur.

Eğer gün içinde alt limitli vadesiz hesabın bakiyesi belirlenmiş limitin altına düşmüş ise, ilgili yatırım hesabından bozum işlemi yapılarak limite tamamlanır. Eğer seçilen yatırım aracı belirli saatler arasında işlem gören yatırım fonu gibi bir araç ise bozum işlemi ertesi güne de sarkabilir.

Kredili Mevduat Hesapları (KMH)

Kredili Mevduat Hesapları, vadesiz mevduat hesabı sahiplerinin hesaplarında para bulunmadığı zaman kullanmaları amacıya tanımlanmış kredi limitidir. Bu limit hesabın bulunduğu şube tarafından kişinin skor puanı ve geliri ile orantılı olarak belirlenir.

Vadesiz mevduat hesabına tanımlanmış olan bu limiti kişi; acil nakit ihtiyacını karşılamak ve alışverişlerde kullanmak amacıyla ya da havale, EFT, düzenli ödeme ya da fatura ödemeleri gibi bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla da kullanabilir.

Kişi kredili mevduat hesabından işlem yapacağı zaman öncelikle kendi parası daha sonra da kredi limiti devreye girer. Aynı şekilde hesaba para girişi olduğu zaman da öncelikle kredili olarak kullanılan bakiye kapatılır ve fazlası + bakiye olarak hesapta kalır.

Kredili mevduat hesaplarına faiz günlük işletilmektedir. Yani kredi limitini kullandığınız andan itibaren aynı gün içinde yatırsanız bile 1 günlük faiz ödersiniz. Ayrıca tatil günlerinde kullanılan kredili mevduat hesabı limitleri için yapılan ödemeler de bir sonraki iş günü hesaba yansıdığından faiz de o kadar gün olarak hesaplanır. Örneğin, Cuma günü çektiğiniz bir kredinin ödemesini Cumartesi yapmış olsanız bile bu para eğer resmi tatil değil ise Pazartesi geçecektir ve 4 günlük faiz işletilecektir.

Kredili mevduat hesaplarına ait hesap özetleri her ay sonu oluşturulur ve hesap hareketleri bu hesap özetinde detaylıca bulunur. Yatırılması gereken faiz belirtilen son ödeme tarihine kadar yatırılmaz ise hesap gecikmeye girer. Genellikle 14 gün içinde yatırılmayan faiz sonrasında hesap limiti kullanıma kapatılır. Yeniden açılması için de belirtilen tutarın tamamının yatırılması gerekir.

Vadeli Mevduat Hesapları

Klasik yatırım araçları arasında en garantili olan hesap türü olan vadeli mevduat hesapları, belirli bir vadede belirlenen güncel oran üzerinden kesin bir garantiyi taahhüt eder. Vadeli Mevduat Hesabı açtırdığınız zaman, hesabınızın hangi faiz oranı ile kaç gün veya ay vadeli açıldığını ve vade sonununda ne kadar alacağınızı bilirsiniz. Dilerseniz vade sonunda gelip üzerine para yatırabilir ya da işleyen son dönem faizini çekerek kalan meblağın vadesini yeniden uzatabilirsiniz.

Vadeli Mevduat Hesapları Temdit

Vadeli Mevduat Hesapları belirli bir süre için açılan hesaplardır. Hesap açılışı yapıldığı sırada aksine bir talimatınız yoksa, vade sonunda para yatırma ve çekme işlemi de yapmadı iseniz hesabınız seçtiğiniz vade üzerinden güncel olan faiz oranı ile otomatik temdit olur. Dilerseniz son dönem faizinin vadesiz hesabınıza aktarıldıktan sonraki kalan kısmı için yeniden temdit edilmesini (vade uzatılmasını) isteyebilirsiniz.

X bankasında 1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli hesap açtırdığınızı düşünelim. Eğer müşterinin aksine bir talimatı yoksa veya vadeli hesabına ekleme yapmayacak ise vade sonunda otomatik olarak uzatılır yani temdit edilir. Normal koşullarda vade dolmadan para yatırmak veya çekmek istediğinizde vade bozulur ve hesaba vadesiz hesap faizi uygulanarak kapama işlemi yapılır. Yani vadeyi bozmuş olursunuz.

Vade dolmadan para yatırma işlemine izin vermeyen bankalarda yeni bir vadeli hesap açmayı deneyebilirsiniz. Ya da eklemek istediğiniz tutar küçük bir meblağ ise fon hesaplarını veya repoyu tercih edebilirsiniz. Çünkü genellikle vadeli hesabın vadesinin dolmasına ya 1-2 gün ya da 1-2 hafta zaman kalmıştır. Bu zamanı risksiz fonlarda ve repoda değerlendirmek en mantıklısıdır. Vadeli hesabınızın vadesi dolduğu gün yeniden bankaya gelip fondaki ya da repodaki paranızı vadesi dolan hesabınız ile birleştirebilirsiniz.

Temdit işlemi standart vadeli hesaplarda bu şekildedir. Bazı bankalardaki vadeli mevduat hesaplarında farklı uygulamalar da söz konusu olabilir. Bu nedenle hesap açtırdığınız zaman müşteri temsilcisine hesap detayları ile ilgili öğrenmek istediğiniz tüm konuları sorunuz…

Vadeli Mevduat Hesapları Kırık Vade

Vadeli mevduat hesapları 1, 3, 6 ay ve 1, 2 ve 3 yıl gibi standart vadelerde açılacağı gibi 7, 15, 35, 62, 183 gün gibi kırık vadelerde de açılabilmektedir. Bu tür kırık vadeli hesaplarda genellikle alt limit belirlenir ve bu limit çoğunlukla 500 TL civarındadır. Ayrıca iş yükünün azaltılması ve zaman sınırlamalarının ortadan kaldırılması amacıyla elektronik bankacılık üzerinden müşterilerine daha yüksek faiz oranı verebilmekteler. Bu sayede kişiler daha fazla kazanç elde edebilmekle birlikte hesabını istediği zaman açabilmekteler. Ayrıca hesabın vadesi dolduğu zaman da yine aynı şekilde kişiye özel faiz oranı ile vadeli hesaplarının temdit edilmesini sağlayabilirler.

Vadeli Mevduat Hesapları Vade Bozumu

Vadenin bozulup paranın vadesinden önce çekilmesi bankanın rızasına bağlıdır.

[alert type=”info” icon-size=”hide-icon”]Bankacılık yasası 61. Maddesi hükümleri, mevduat ya da katılma hesabı sahipleriyle kredi kuruluşları arasında kararlaştırılmış olan vade ve ihbar koşulları saklı kalmak üzere mudilerin geri alma haklarının sınırlandırılamayacağını öngörmektedir. Ancak bu hak bankanın rızası dışında getiri fedakârlığı da gerektirmektedir. Çünkü, 22 Kasım 2006 tarih ve 26354 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olan 2006/11188 sayılı “Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kâr ve Zarara Katılma Oranları ile Özel Cari Hesaplar Dahil Bu İşlemlerde Sağlanacak Diğer Menfaatler Hakkındaki Karar”ın 7. Maddesi, mevduat hesaplarından vadesinden önce para çekilmesi hususunu düzenlemekte olup; “Bankaların onayı ile vadesinden önce çekilen vadeli mevduata vadesiz mevduat faiz oranı uygulanır. Katılım bankalarının onayı ile vadesinden önce çekilen katılma hesaplarında ise hesap sahibine, hesabın ait olduğu vade grubunun hesabın kapatıldığı tarihte kâr göstermesi durumunda o güne kadar hesap sahibince yatırılmış olan tutar kadar, zarar göstermesi durumunda ise birim hesap değeri kadar ödeme yapılır.” denmektedir. [/alert]

Birikimli Mevduat Hesapları

Birikimli mevduat hesapları 5 yıl ve üzeri açılan hesaplardır. Bu hesaplara 1, 3, 6 ay veya yıllık dönemler halinde para yatırıp yine bu dönemlerde faiz getirisinin vadesiz hesaba aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu dönemlerde yapılan işlemlerde vade kesinlikle bozulmaz. Ancak bu dönemlerin dışında işlem yapılmak istendiğinde yapılacak işleme göre vadenin bozulması ve faiz kazancının olmaması mümkün olabilir.

Birikimli Mevduat hesaplarında faiz uygulaması sabit veya değişken faizli olabilir. Yatırımınızı değerlendireceğiniz dönem içerisinde faizlerin düşebileceğini düşünüyorsanız sabit faizli mevduat hesabını, eğer faizlerin ilerideki dönemlerde yükselebileceğini düşünüyorsanız değişken faizli mevduat hesabı açtırabilirsiniz.  Yalnız burada tahminlerinizin aksinin de söz konusu olabileceğiniz lütfen unutmayın.

Serbest Vadeli (Vadesi Bozulmayan) Mevduat Hesapları

Bu tür vadeli mevduat hesaplarında vade dolmadan herhangi bir tarihte hesaptan para çekilmesi durumunda, vade sonu gelmemiş olmasına karşın banka, baştan taahhüt ettiği gibi, vadeyi bozmamakta ve hesabı kapatmamaktadır. Bu durumda sadece hesapta kalan bakiye, açılış tarihinden itibaren faiz kazanmaya devam etmekte; vade dolmadan çekilen tutarlar için ise faiz uygulanmamaktadır. Doğal olarak hesapta kalan bakiyeye vade sonunda, ürün açılışında belirlenen tabela faiz oranı uygulanacaktır. Serbest vadeli hesaplar bankaların pratik uygulamaları sonucu ortaya çıkan mevduat tiplerinden biridir.

Bu tür vadeli hesaplar, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay biçimindeki genel vadelerin yanı sıra 32 günden 365 güne kadar istenen kırık vadede ve belli alt limitlere uymak koşuluyla , USD ve Euro cinsi başlıca para birimlerinden açılabilmektedir.