Refine Medium-Merkeziyetsiz Video Paylaşım Platformu

Refine Medium-Merkeziyetsiz Video Paylaşım Platformu

Video paylaşımı denilince ilk aklımıza gelen platform Youtube. Her ne kadar hepimizin aşina olduğu bir platform da olsa zaman zaman erişim sorunları ile karşılaşabiliyoruz. Bu sorun ya Youtube tarafından yapılan altyapı değişikliği ya da yasal açıdan getirilen kısıtlamalar nedeniyle oluşabiliyor. Hal böyle olunca, hem video üreticileri hem de izleyiciler farklı bir platform arayışına girdiler.
 

Ben size bu tür bir sorunla karşılaştığınız zaman değerlendirebileceğiniz bir platformdan, Refine Medium’dan bahsetmek istiyorum…

Refine Medium

Refine Medium, belirli bir sağlayıcıya bağlı kalmayan ve yerel yönetim sistemini destekleyen, kolay, hızlı ve güvenli video yüklemelerinin gerçekleştirileceği kulanıcı dostu bir platform oluşturmayı hedeflemektedir. IPFS protokolü, Refine üzerinde bulunan videolar tarafından kullanılacak olup, dosyaların tek bir sunucuya bağlı kalmadan dağıltılmış bir ağda var olmasını sağlamaktadır.

Refine Medium’un Özellikleri

 • Video yükleme mekanizması: P2P ağı, video yükleme ve yorumlama işlemlerinin hızlı yapılmasını sağlamaktadır. Gizlilik, blockchain sayesinde güvence altındadır.
 • Güvenli kullanıcı verileri: Kullanıcı verileri çeşitli düğümler arasında dağıtıldığı için erişilmesi ve kullanılması çok da mümkün değildir.
 • Kullanıcı dostu altyapı: Sistem faaliyete geçtiği zaman, bir kullanıcının en verimli şekilde kullanmasını sağlayacak bir altyapıda olacaktır. Kapsamlı bir kullanıcı panosu, video koleksiyonu oluşturma, akıllı sözleşmelerle ödemelerin düzenlenmesi, kullanıcı incelemelerinin yer aldığı bir forum ve daha fazlasını bulmak mümkün olacaktır.
 • Geliştirilmiş erişilebilirlik: Refine üzerinde yapılan aramalar ile her kullanıcı, doğru zamanda doğru içerikle karşılaşacak. Yani sistem mevcut algoritması sayesinde, kullanıcıya arama kriterleri doğrultusunda doğru içerikleri listeleyerek öneride bulunacak.
 • Eşitlik gücü ve kazanç dağılımı: Platform üzerinde elde edilen kazançlar, tüm paydaşlar arasında eşit bir şekilde dağıtılacaktır.
 • Dağıtılmış içerik denetimi: İçerik denetimi moderatörler tarafından yapılacaktır. Moderatörler, mevcut kullanıcılar arasından demokratik bir şekilde seçilecektir. Moderatör; içeriğin uygunluğunu, intihal sorunlarını ve oluşacak yasal sorunları da ele almak zorundadır. Yani kısaca moderatörün Refine Medium platformundaki rolü büyüktür.
 • Telif hakkı yönetimi: Refine Medium üzerinde telif hakkı konusunda çok daha farklı bir mekanızma devreye girecektir. Burada telif hakları konusunda bir anlaşmazlık söz konusu olur ise, tarafların dahil olduğu güçlü bir sorgulama mekanizması devreye girecektir.

Moderatörlük

Moderatörler, platformun tüm iç mekanizmasının kontrolünü elinde bulunduran Refine temsilcileridir. Platformdaki seçimlerle demokratik olarak seçilirler. Moderatörlük hakkındaki tüm detayları https://medium.com/@refineupdate/refine-medium-moderator-96ee3ebc8a60?sk=5de06160175d33096c0a50a8131b9688 bağlantısında bulabilirsiniz.

Refine Medium Platform Modeli

Refine Medium Platform Modeli

 • Platformun her bir paydaşının (izleyiciler de dahil) ödüllendirilmesi.
 • Dağıtılmış video depolama.
 • Tarafsız oy ve ödül paylaşım mekanizması.
 • Akıllı sözleşme yoluyla tokenların şeffaf dağıtımı.

ICO Detayları

Refine Medium ICO Detayları

ICO 1.Aşama: Özel Satış: 25 Mayıs – 15 Haziran 2019
Whitelist (Ön Satış): 10 Mayıs – 10 Haziran 2019
ICO 2.Aşama: Ön Satış: 25 Haziran – 15 Temmuz 2019
WhiteList (ICO): 10 Haziran – 10 Temmuz 2019
ICO 3.Aşama: ICO: 25 Temmuz – 30 Eylül 2019

Softcap: 20.000 ETH
Hardcap: 170.000 ETH
Platform: Ethereum
Token Type: ERC20

Kabul edilen kripto paralar: ETH, BTC, BCH, XRP

Yasaklı bölgeler: US, Ethiopia, Iran, Iraq, Serbia, Sri Lanka, Syria, Trinidad and Tobago, Tunisia, Vanuatu, Yemen & Democratic People’s Republic of Korea (DPRK)

Refine Medium Token Dağılımı

Yol Haritası

Refine Medium Roadmap

Refine Medium takımı genç üyelerden oluşuyor fakat çok çalışkan bir ekip ve projelerinin de arkadasında duruyorlar. Benim projesi hakkında aktarabileceğim bilgiler şimdilik bu kadar. Çok daha detaylı bilgiyi whitepaperda bulabilir ya da aşağıda yer alan iletişim linklerinden kendilerine ulaşabilirsiniz. Lütfen Refine Medium güncellemelerinin paylaşıldığı blog hesabını da takip edin.

Refine Medium İletişim Bağlantıları

Refine Medium projesinin bounty kampanyası Bountyhive tarafından yürütülmekte olup, kampanya detaylarına https://bountyhive.io/join/Refine%20Medium bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yazar: trhomeagent

“Refine Medium-Merkeziyetsiz Video Paylaşım Platformu” üzerine 6 yorum.

 1. Refine Medium, insanların sosyal medya bağımlılıklarını kazanca dönüştürmenin yolunu açıyor. Madem ki 7/24 sosyal medya dayız bunu neden kazanca dönüştürmeyelim değil mi?

 2. Refine Medium-Merkeziyetsiz Video Paylaşım Platformu projesidir. İnceleme için çok teşekkürler.

 3. Son dönemde gördüğümüz blockchain tabanlı medya paylaşım platformlarından bir tanesi olarak niteleyebiliriz, sektördeki açıkları kapatabilirlerse başarılı olmamaları için bir sebep yok.

 4. Refine Medium sadece içerik üreticileri için değil, ekosistemin tüm kullanıcıları için bir ekonomik çevrim oluşturmayı hedefliyor. Böylece platforma olan bağlılık artıyor.

 5. Refine Medium, merkezi bir yapıya bağlı kalmadan kolay ve güvenli bir şekilde video yüklemeyi sağlayan platform olmak amacında.

Yorumlar kapalı.