Publish Protocol-Basın için blockchain tabanlı medya platformu

Publish Protocol-Basın için blockchain tabanlı medya platformu

Bugün sizlere Publish Protocol projesi’nden bahsetmek istiyorum. Ama öncelikle, hem dünya’da hem de ülkemizdeki basın özgürlüğünün geldiği son noktayı bir görelim.

2002 yılından bu yana, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) tarafından her yıl yayınlanmakta olan Basın Özgürlüğü Endeksi, 180 ülkedeki basın özgürlüğünün durumunu değerlendirmek için hazırlanmakta olan detaylı bir rapordur. Bu rapor, Dünya Bankası’nın bir ülkenin hukukun üstünlüğüne saygısını değerlendirmek için kullandığı araçlardan biri olup 20 ayrı dilde hazırlanmaktadır.

Basın Özgürlüğü Endeksi 2018
Basın Özgürlüğü Endeksi 2018

Bu raporun oluşturulması için medya çalışanları, hukukçular ve sosyologlardan oluşan uzmanlara detaylı sorulardan oluşan anketler gönderilir ve bu anketlere verilen yanıtlar dikkatlice değerlendirildikten sonra bu rapor hazırlanır. Bu rapora konu olan anket sorularının arasında;

 • Hapiste bulunan gazeteci ve medya çalışanlarının sayısı,
 • Kaçırılmış, sürgün edilmiş, fiziksel saldırıya uğramış ve sansüre maruz kalmış gazeteciler hakkındaki sorular,
 • Otosansür uygulamaları,
 • Hükümetlerin editöryal politikaya müdahalesi,
 • Yasama organlarının basın üzerindeki etkisi…

gibi detaylı sorular yer almaktadır. İşte tüm bu sorulara verilen yanıtlar sonrasında elde edilen rakamsal veriler Basın Özgürlüğü Endeksini oluşturmaktadır. Yukarıda en son yayınlanan endeks haritası yer almaktadır. 2013 yılı endeksinden itibaren ülkeler; 0 en iyi puan, 100 en düşük puan olmak üzere puanlanmıştır.

2018 yılı raporundaki ülke puanlarını ve diğer detayları görmek için https://rsf.org/en/ranking/2018# bağlantısını ziyaret edebilirsiniz. 

Sanırım sadece bu veriler bile, basın ve yayıncılığın neden blockchain altyapısını kullanmakta ısrarcı olduğunu anlamamızı sağlayacaktır. Ki, son yıllarda bu alanda atılım yapan ve blok zinciri teknolojisini kullanmak için girişimlerde bulunan bazı medya kuruluşlarının haberlerine rastlamak da mümkün. İşte bu noktada konuşacağımız projelerden biri de PUBLISH Protocol…

Kore merkezli bir proje olan PUBLISH Protokol, blockchain altyapısını kullanan TokenPost ve blockchain danışmanı ve geliştiricisi KCHAIN gibi çeşitli medya kuruluşlarından oluşmakta olup, EOS tabanlı bir haber üretim yazılımı protokolüdür. TokenPost, PUBLISH Protocol ekosisteminde NEWS tokenı kullanacaktır. PUBLISH Protokolünün kullanımının yaygınlaşması PUBLISH Alliance’ın sorumluluğunda olacaktır. Ayrıca yine bu projeye bağlı olarak digital haber odası yazılımı olan PUBLISHsoft kullanılacaktır.

Özellikleri:

Publish Protocol

PUBLISH Protocol IEO Takvimi

25 Mart – 8 Nisan 2019 tarihleri arasında Chaince , ProBit ve Hanbitco borsalarında IEO düzenlenecektir.

NEWS token: 1 NEWS = $0.01
Bonus: 10–15%

1- Chaince (https://www.chaince.com)

Başlangıç-bitiş tarihi: 25 Mart (Pzt) 12:00 – 27 Mart (Çar) 23:59 (KST)
NEWS token fiyatı:  1 NEWS = 0,01 dolar
Minimum Satın Alma Miktarı: Limit yok
Takas Edilebilir Çiftler: EOS, CET
Bonus oranı:

 • EOS ile NEWS token alımında %10
 • CET ile NEWS token alımında %15 bonus uygulanacaktır.

2- Probit (https://www.probit.com/en-us/)

Başlangıç-bitiş tarihi: 26 Mart (Salı) 12:00 – 28 Mart (Perşembe) 11:59 (KST)

NEWS token fiyatı:  1 NEWS = 0,01 dolar
Minimum Satın Alma Miktarı: 1000 NEWS
Takas Edilebilir Çiftler: USDT, BTC, ETH, EOS, PROB
Bonus oranı:

 • USDT, BTC, ETH veya EOS ile NEWS token alımında% 10
 • PROB ile NEWS token salımında % 15 bonus uygulanacaktır.

3- Hanbitco (https://hanbitco.com/)

Başlangıç-bitiş tarihi:

 • 1 Nisan (Pzt) 16:00 – 3 Nisan (Çarşamba) 23:59 (KST)
 • 4 Nisan (Perşembe) 16:00 – 8 Nisan (Pazartesi) 23:59 (KST)

NEWS token fiyatı:  1 NEWS = 0,01 dolar
Minimum Satın Alma Miktarı: 0,1 ETH – 5 EOS
Takas Edilebilir Çiftler: ETH, EOS
Bonus oranı:% 10

Haberler ve Güncellemeler:

22 Mart: PUBLISH ve ACADEMY PLUS stratejik ortaklık duyurusu 

22 Mart: DIGITONE KOREA ve PUBLİSH stratejik ortaklık duyurusu

20 Mart: PUBLISH Protocol IEO klavuzu

20 Mart: PUBLISH and UNLIMIT TAIL stratejik ortaklık duyurusu

PUBLISH Protocol projesi hakkında akratacaklarım şimdilik bu kadar. Zaman içinde haber ve güncellemeleri yukarıdaki başlık altında yayınlamaya devam edeceğim. Her ne kadar bir haberci olmasam da, içerik üretmek, içerik yayınlamak ve içeriği okuyucuya ulaştırmak konusunda ne kadar zorluk yaşanabildiğini deneyimledim. Bu makaleyi hazırlama aşamasında okuduğum haber detaylarını da göz önüne alırsam, ortada bir gerçek var ve bu gerçeği inkar etmem imkansız.

Her ne kadar asosyal bir kişi olsam da, dünya’da ve ülkemizde yapılan tüm haberlerin tarafsız habercilik anlayışı ile hazırlandığını ve biz okuyuculara da sansüre uğramadan saf hali ile ulaştırıldığını bilmek ve hatta bundan emin olmak istiyorum.

Ayrıca, projenin Kore merkezli olması ve orada uygulanan sansürün derecesini de göz önüne alırsak, bu projenin bence daha da yakından takip edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Ortaklar: 

 • https://www.investing.com/
 • https://tokenpost.kr/
 • https://www.econotimes.com/
 • http://www.fxwirepro.com/
 • https://cointelegraph.com/
 • https://adkrypto.com/
 • https://nem.io/
 • https://www.kchain.kr/
 • http://alphapulse.com/
 • https://www.scanetchain.io/
 • https://www.givingledger.com/

İletişim:

PUBLISH Protocol projesinin bounty kampanyası Bountyhive tarafından yürütülmekte olup, kampanya detaylarına https://bountyhive.io/join/PUBLISH%20Protocol bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yazar: trhomeagent

“Publish Protocol-Basın için blockchain tabanlı medya platformu” üzerine 16 yorum.

 1. Publish Protocol projesi sayesinde haber sektöründe atılımlar yaşanacağını düşünüyorum. Güvendiğim bir proje, umarım yanılmam.

 2. İyi düşünülmüş ve organize olunmuş, EOS tabanlı güzel bir proje. Başarıya ulaşmaları halinde ses getireceğini düşünüyorum.

 3. Tarafsız haber denildiği zaman kimse şu yayın kuruluşu tarafsız haber yayınlıyor diyemiyor. Bu sadece bizde değil tüm dünyada böyle. Artık bu soruna çözüm bulunması gerekiyordu. Publish bu konuda kararlı adımlar atıyor.

 4. Publish Protocol kaliteli bir projedir. Blockchain teknolojisinin haber endüstrisindeki gücünü görmek güzel bir gelişme.

 5. Publish Protocol Basın için blockchain tabanlı medya platformu projesidir. İnceleme için teşekkürler.

 6. Publish protocol bizlere büyük yenilikler sunuyor. Özgür basın yayın, tarafsız habercilik gibi konularla ön plana çıkıyor. Ayrıca blockchain teknolojisini sistemlerine entegre etmiş olmaları ile basın sektöründe ismini sıkla duyacağımızı düşünmekteyim.

 7. PUBLISH Protokolünün kullanımının yaygınlaşması PUBLISH Alliance’ın sorumluluğunda olacaktır. Ayrıca yine bu projeye bağlı olarak digital haber odası yazılımı olan PUBLISHsoft kullanılacaktır.

 8. PUBLISH protokolü, tüm haber medyası ve tüketicilerin ihtiyacı karşıladığı blockchain temelli bir ekosistemdir. Dünyayı ödün vermeyen haber medyası yaratıcılarıyla birleştiren bir platform.

 9. Dünya çapında medya sektöründeki tekelleşmeyi ortadan kaldırması ve kullanıcıların basına olan güveninin yeniden oluşturulması adına desteklenmesi gereken bir proje olarak görüyorum.

 10. Publish Protocol sayesinde gazetecilik etiği ve yayıncılığın geleceği tam anlamıyla bir kurtuluş yaşayabiir. İçerdiği ödüllendirme sistemi sayesinde içerik kalitesini yükseltecek bir proje.

Yorumlar kapalı.