MetaMask kurulumu ve kullanımı

MetaMask kurulumu ve kullanımı

MetaMask kurulumunu iki farklı tarayıcı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Eklenti şeklinde olan MetaMask uygulamasını aşağıda yer alan linklerden indirip etkinleştirmeniz gerekmektedir. EtherDelta üzerinden token alım-satımı yaparken MetaMask kullanmanız işlemleri daha kontrollü yapmanızı sağlayacaktır.

[alert type=”info” icon-size=”hide-icon”]

[/alert]

Biz bu yazımızda Chrome üzerinden eklentiyi aktif edeceğiz.

MetaMask kurulumu ve kullanımı
“Add to Chrome” ya da “Chrome’a ekle” butonuna tıklayarak eklentiyi kurun.
MetaMask kurulumu ve kullanımı
“Add extension” ya da “Eklentiyi ekle” butonuna tıklayarak eklentiyi Chrome’a ilave edin.
MetaMask kurulumu ve kullanımı
Resimde görüldüğü gibi tarayıcınızın sağ üst tarafına turuncu tilki logosu eklenmiş olacaktır. Eğer bu logo mevcut değil ise eklenti başarılı bir şekilde kurulmamış demektir. Lütfen yeniden deneyiniz.

MetaMask cüzdan oluşturma

MetaMask kurulumu ve kullanımı
MetaMask logosuna tıkladığınızda MetaMask kullanım koşullarının yer aldığı ekran karşınıza gelecektir. Okuyup, onaylayınız.
MetaMask kurulumu ve kullanımı
Karşınıza şifre belirlemek için kullanacağımız ekran çıkacaktır. Bu ekrandaki New Password yazan ilk bölüme minimum 8 karakterden oluşan ve sadece sizin bildiğiniz MetaMask giriş şifresi yazın. Confirm Password yazan bölüme de belirlemiş olduğunuz şifreyi tekrar yazıp Create butonuna basın.
MetaMask kurulumu ve kullanımı
Şimdide karşınıza kasa şifresi olarak nitelendirebileceğimiz VAULT CREATED ekranı ve bu ekranda da 12 kelimeden oluşan SEED yer alacaktır. Bu 12 kelimeyi mutlaka bir yere yazmalı ya da kopyalamalısınız. Eğer bilgisayarınızda saklamak istiyorsanız SAVE SEED WORDS AS FILE yazan butona tıklayabilir ve gizli anahtar kelimeleri bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Metamask şifresinin unutulması halinde bu 12 kelime hesabı geri almanızı sağlayacaktır. Güvenli bir şekilde kopyalayıp sakladığınızdan emin olduktan sonra I’VE COPIED IT SOMEWHERE SAFE yazan butona tıklayabilirsiniz.

Onay işlemi sonrasında ETH cüzdanı da oluşturulmuş oldu. Karşınıza aşağıda yer alan ekran çıkacaktır.

MetaMask kurulumu ve kullanımı
Bu ekranda “Main Network” yazan kısım ana Ethereum ağında olduğunuzu gösterir. Hesabınızda Ether olması durumunda bakiye kısmında hem ETH hem de USD cinsinden tutar görülecektir.
MetaMask kurulumu ve kullanımı
Son olarak Account yazan yerin yanındaki üç nokta olan kısma tıklayıp,  “View account on Etherscan” ile Etherscan üstünden hesabınızı görüntüleyebilir ve “Copy Address to Clipboard” yazan yere tıklayarak  herhangi bir ETH cüzdanınızdan bu cüzdan numarasına ETH gönderebilirsiniz.

MetaMask kurulumu ve kullanımı ile ilgili aktaracaklarımız şimdilik bu kadar. Eğer yazımızdaki bilgiler yeterli gelmedi ise aşağıda yer alan kurulum videosunu da izleyebilirsiniz.