Kredi Kartı Üyelik Ücreti Yasal Mıdır?

Kredi kartı üyelik ücreti yasal mıdır?

Kredi kartı üyelik ücreti, kredi kartının onaylanması ile birlikte kredi kartı ekstresine yansıtılmaktadır. Yani kredi kartını kullanıp kullanmadığınız önemli değildir.

5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunundaki 24. madde olan sözleşme şartları bölümünde “Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez.” hükmü yer almaktadır.

Eğer kredi kartınızı teslim aldığınız zaman size teslim edilmiş olan Kredi Kartı Üyelik Sözleşmesinde, üyelik aidatları ile ilgili net bir açıklama bulunmakta ise kredi kartı üyelik ücretini ödemek durumundasınız. Ancak; kredi kartını aldıktan sonra uzun bir süre kullanmadı iseniz veya kullanmayacak iseniz, kredi kartı üyelik ücretinin iadesini talep edebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, bankanızın müşteri hizmetlerini telefonla arayıp talebinizi iletmek olacaktır.

Bankaların kredi kartı üyelik aidatının iadesi ile ilgili uygulaması ise, kartın iptal edilmeyip, belirli bir süre için kullanma sözü verilmesi halinde kredi kartı aidatını iptal etmeleri yönündedir. Eğer verdiğiniz söz doğrultusunda hareket etmez iseniz, kart aidatı yeniden ekstrenize yansıtılır.

Eğer kredi kartı üyelik sözleşmesinde kart aidatları ile ilgili herhangi bir hüküm yer almıyor ise; o zaman yine bankanın ilgili birimleri ile iletişime geçerek kredi kartı aidatının iadesini talep edebilir, talebinizin olumlu sonuçlanmaması durumunda da, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun ilgili maddesine istinaden Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine veya Tüketici Mahkemelerine başvuru yapabilirsiniz.

Yazımızı henüz değerlendirmediniz ...
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum yapmak ister misiniz?