Kobi Kredileri

Kobi Kredileri

Ülkemizin en önemli bankalarından bir tanesi olan Vakıfbank, başta Kobiler olmak üzere birçok alanda destek vermektedir. Kobiler verilen destekler ise işletmelere can suyu olacak nitelikte olduğundan dolayı daha fazla dikkat çekmektedir. Sağlanan desteklerden bir tanesi de teminat sorunu yaşayan bankalarla ilgilidir. Teminat sorunu yaşayan Kobilere Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatı ile kredi sağlamaktadır. Kobiler ise Vakıfbank tarafından verilen Kobi kredi sayesinde işletmelerini büyütmekte, yeni yatırımlar yapmakta ve acil olan borçlarını kapatarak rahat etmektedir. Kısacası banka tarafından teminat sorunu çözülerek verilen kredi işletmeler için son derece önemlidir. Söz konusu krediler KGF desteği ile verilmektedir ki bunun için de KGF ile banka arasında bir protokol imzalanmış ve o kapsamda krediler verilmektedir.

Kobi Kredi ve Kefalet Sağlama Uygulamaları

KGF ile Vakıfbank arasında imzalanan protokole göre Kobiler ilgili maddelere göre farklı özellikte krediler kullanabilmektedir. Kullanılacak olan krediler işletmelerin durumlarına bağlı olarak farklı vadede farklı limitte ve farklı tutarda olabilmektedir. Söz konusu durum işletmenin durumuyla ilgilidir. Kobi kredi almak isteyenlerin teminatlarını karşılayan Kredi Garanti Fonu (KGF) bunu iki farklı şekilde yapmakta ve işletmelerin bu yöndeki sorunlarını çözmektedir. KGF tarafından sağlanan teminatlar Özkaynak Kefaletleri ve Hazine Destekli Kefaletlerden sağlanmaktadır. Söz konusu kaynakların da kendi içinde farklı uygulamaları bulunmakta olup bunlardan bir tanesi Portföy Limit Sistemi diğeri ise Portföy Garanti Sistemidir. Söz konusu durum ile daha detaylı bilgi almak isteyenler en yakın Vakıfbank şubesine gidebilmektedir.

Kobi kredi almak isteyen kişilerin öncelikle bankaya başvuru yapması gerekmektedir. Banka kapsamlı bir değerlendirme yapmakta ve bunun sonucuna bağlı olarak karar vermektedir. Nihayetinde işletmelerin talebini olumlu bulup yapılan kredi başvurusunu kabul ederse bu defa Kredi Garanti Fonunun kefalet başvurusunu kabul edip onaylaması gerekmektedir. KGF tarafından verilen kefalet hizmetlerinin detayları ve şartları hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler www.kgf.com.tr adresine girerek bilgi sahibi olabilmektedir. KGF tarafından verilen teminatlar ile alınan kredilerde hayat sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmakta olup bunu kabul etmeyen kişilerden %0,5 (binde beş) oranında peşin komisyon talep edilmektedir. Vakıfbank tarafından verilen kredilerin şartları belirtilmiş olsa da banka istediği zaman söz konusu şartları değiştirme hakkını elinde tutmaktadır.

Kobi Kredi ve Sağlanan Kefalet Türleri

KGF tarafından sağlanan teminatlar için iki farklı kefalet uygulaması bulunmaktadır. Kobi kredi almak isteyen kişilere verilecek olan teminatların ilk kaynağı Özkaynak Kefaletleridir. Bu kefalet esnaf, sanatkar, serbest mesleğe sahip olan kişiler, çiftçiler, tarımsal faaliyet gösteren işletmeler ve sözleşmede belirtilecek şartları taşıyan işletmelere verilecek olan kefalet türüdür. Söz konusu uygulama ikiye ayrılmakta ve bunlardan bir tanesi işletme diğeri ise yatırım kredisidir. İşletme Özkaynak kefaletinden yararlanarak kredi kullanacak olan kişilerin vade süresi en fazla 60 ay olup bunun ilk 1 yılı geri ödemesizdir. Yatırım kredilerinde ise durum biraz daha farklı olmakta ve vade 84 aya kadar çıkabilirken geri ödemesiz süre ise 2 yıldır.

Kobi kredi almak için KGF tarafından sağlanan teminatlardan bir tanesi de Hazine Destekli Kefaletlerdir. Söz konusu uygulamadan Kobiler, Kobi dışı işletmeler ve ihracatçılar yararlanabilmektedir. Kobi dışı işletmeler ise seyahat acenteleri, turizm şirketleri, hava yolu işletmeleri ve gemi inşa sanayidir. Burada da yatırım ve işletme kredisi verilmekte olup işletme kredisi alacak olan kişiler 60 aya kadar vade verilirken yatırım kredisi alacak olan kişilerin geri ödeme süresi 10 yıla kadar çıkabilmektedir.

https://www.bankalarimiz.com/category/krediler/