İpotek ve emlak bankaları

İpotek ve emlak bankaları

İpotek bankaları, taşınmaz malların ipoteği karşılığında, genellikle orta ve uzun vadeli kredi veren bankalar olarak tanımlanabilir. Uzun vadeli kredi sağlayabilmek için, sermaye piyasasına tahvil ihraç edilebilir, hisse senetleri halka arz edilebilir ayrıca gayrimenkuller ipotek verilerek fon sağlanabilir.

Yeni bir sanayi işletmesinin kurulması tesislerinin genişletilmesi, modernleştirilmesi, yeni gayrimenkul alınması, konut edinme gibi alanlarda orta ve uzun vadeli krediye ihtiyaç duyulabilir. Ticari bankalar genellikle kısa vadeli kredi kullandırmaları nedeniyle, orta ve uzun vadeli kredi kullandırmalar güçtür, İpotek bankaları yasal sınırlar içinde, müşterilerine ait gayri menkulleri ipotek alarak, orta ve uzun vadeli kredi kullandırmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak faaliyet gösteren ipotek bankaları, ülkemizde yüksek enflasyon, ekonomik istikrarsızlık gibi nedenlerle fazla gelişme gösterememiştir.

Emlak bankaları, genellikle ipotek bankalarının özellikle konut ve her türlü yapı islerinde uzmanlaşan bankalardır. Bu bankalar, çoğunlukla ipotek karşılığı müşterilerine konut, işyeri ve benzeri taşınmaz mallar edindirmeyi amaçlar. Emlak Bankalarının büyük miktarda sermayeye ihtiyaç duyması, ülkedeki sosyal konut politikası nedeniyle, kullandırılacak kredilerin uzun vadeli ve düşük faizli olma ı zorunluluğu vardır. Bu nedenle, emlak bankaları da genellikle devlet tarafından veya önemli ölçüde devlet desteğiyle kurulmaktadır.

Kullanılan fonların etkinliğini artırmalı işletme riskini azaltmak için, emlak bankaları da konut kooperatiflerini destekledikleri ve bu amaçla kooperatifler kurulmasını önerdikleri görülmektedir. Emlak bankaları, kaynak ihtiyaçlarını gidermek, konut yapımı amacıyla kullandırılan kredi maliyetleri düşürmek gibi nedenlerle mevduat, kredi ve her türlü bankacılık faaliyetleri hizmetlerini vermektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

About kreditor

Merhaba, Eski bankacıyım. 2017 yılı sonuna kadar bankacılık ürün ve hizmetleri ile ilgili makaleler paylaşıyordum. Fakat 2017 Ocak itibariyle takibe başladığım kripto piyasası, alternatif kripto paralar, coin borsaları, airdrop ve bounty kampanyalarının getiri ve götürülerini de keşfettikten sonra hem tecrübelerimi, hem de belki hep birlikte kazanırız dediğim airdrop ve bounty kampanyalarını sizlerle paylaşacağım. Belki siz de beni desteklemek istersiniz diye ERC20 uyumlu 0x1e956dAF5f4bA2e2B772265C41aE728D32a22F5d cüzdanımı da burada belirtiyorum. Benimle site üzerinden her zaman iletişime geçebilirsiniz.

View all posts by kreditor →