Ichiba Proje İncelemesi (Blockchain Tabanlı, Kitle Fonlaması)

Ichiba Proje İncelemesi (Blockchain Tabanlı, Kitle Fonlaması)

Türkçe karşılığı kitle fonlaması olan Crowdfunding özellikle Amerika ve Avrupa’da sıkça kullanılan bir finansman aracıdır. Günümüzde birçok girişimci henüz fikir aşamasında ya da emekleme aşamasında olan projeleri için kredi kullanamaz. İşte bu gibi durumlarda kitlenin gücünden faydalanmak için bu finansman aracını kullanır.

Kitle fonlama

Kitle fonlaması aslında çok yeni bir yöntem değil. Özgürlük heykeli kaidesinin yapılması aşamasında gazeteci ve yayıncı Joseph Pulitzer, sahibi olduğu “World” gazetesi aracılığıyla 100.000$ bağışlayacağını açıklayarak herkesi bağış yapmaya çağırmıştır. İşte Pulitzer’in bu girişimi kitle fonlamasının ilk örnekleri arasında yer almaktadır. Zira ilerleyen dönemlerde de birçok kişi ve girişimci tarafından bu yöntem uygulanmış ve kimi zaman faizli kimi zaman da düşük faizli fon sağlanarak olumlu sonuçlar alınmıştır. Uluslararası toplumun da bu yeni finansal araca olan ilgisi artınca kitle fonlaması pazarı büyümüş ve günümüzde 100 milyarlarca $ lık bir hacme ulaşmıştır.

Peki son dönemlerde ismini sıkça duyduğumuz ICO (Initial Coin Offering) bir nevi kitlesel fon oluşturma yöntemi değil midir? 

ICO (Initial Coin Offering)

ICO; bir girişim fikrine sahip şirketlerin, bu fikre finansman sağlamak amacıyla kendi kripto paralarını oluşturup belirli tarihler arasında toplu satışa sunmasıdır. Projeye ait bu kripto paralar BTC, ETH, LTC gibi yaygın kullanılmakta olan coinlerle satın alınabilmektedir. Klasik kitle fonlamasında olduğu gibi belirlenen süre içinde fon toplanır ise proje hayata geçirilir ya da geliştirilir, eğer belirlenen limitlere ulaşılamaz ise de yatırımcılar tarafından yapılan ödemeler geri iade edilir.

Maalesef ICO süreci ve sonrasında da sorunlar yaşanabiliyor. Özellikle son yılı baz alırsak;

 • Birçok proje, belirlemiş olduğu minimum finansman limitine ulaşamadı hatta bazıları bu rakamların yanına bile yaklaşamadı. Yatırımcıların ödemiş olduğu tutarlar iade edildi.
 • Yine birçok proje, ICO sürecini başarılı bir şekilde sonuçlandırdığı halde elde ettiği kaynağı proje için harcamadan ortadan kayboldu. Ki bu en büyük sorun. Yatırımcıların ödemiş oldukları tutarlar iade edilmedi ve bu projelere yatırım yapmış herkes dolandırılmış oldu.
 • ICO danışmanlarına yüksek ücretler ödenmek zorunda kalındı.

gibi gibi…

Peki; klasik kitlesel fon piyasası ile ICO pazarı birleştirilemez mi?

Ichiba; fon sağlayıcıların ve yatırımcıların mükemmel bir uyum içinde biraraya gelmesi için bir pazar oluşturmak üzere blokchain teknolojisinin gücünü kitle fonlaması devrimi ile birleştirmeyi hedeflemektedir.

ichiba nedir

Ichiba platformunda yeralacak projeler, ekip tarafından dikkatlice incelendikten sonra platformda listelenecektir. Ayrıca; listelenmeye değer bulunan bu projelerde küçük bir paya sahip olup, Ichiba Fonu tarafından yönetilmesi sağlanacaktır.  Ağın sürekliliğini sağlamak ve kaynak yaratma projelerini sürdürebilmek için de Ichiba Coin (ICA) kullanılacaktır.

ICA, Ichiba platformunu güçlendirmek için kullanılan bir PoS/Masternode coindir.  ICA, Ichiba platformunda başlatılan projeleri finanse eden ve fon yaratıcılar tarafından fon sağlama hedeflerine ulaşmak için kullanılabilecek destekçilere verilir. ICA coin, ana ağlardan paydaşlara, fon toplayıcılara ve tüm ağ paydaşları için çeşitli faydalı roller üstlenmektedir.

Ichiba’nın sağladığı faydalar

Ichiba'nın sağladığı faydalar

Fon yaratıcılar, destekleyenler ve yatırımcılar için;

 • Finansman sağlamak için kampanyalar başlatmak,
 • Danışmanlık ve yönetim hizmetleri almak,
 • Yatırımcı ve kampanya belgelerini tek platformda sunmak,
 • KYC, AML ve diğer tüm yasal gereklilikleri sağlamak,

ve ayrıca bazı teknik konularda destek vermektedir.

Ichiba nasıl çalışır?

Ichiba ekibi platformda yer alan her projede küçük bir hisseye sahiptir. Bu doğrultuda projeleri yakından takip eder, yasal ve endüstri standartlarına uygun olacak şekilde yeniden inceler. Onaylanan projeler Inchiba platformunda listenir. Bu listeleme sırasında destekçilerin ve yatırımcıların ihtiyaç duyacakları tüm detaylara yer verilir.

Taahhüt edilen tüm fonlar, her iki taraf için güvenlik ve şeffaflığı artıran akıllı sözleşmelerle kilitlenmiştir.

Ichiba MasterNode

Ichiba Coin (ICA), tüm ağ paydaşları için çeşitli faydalı roller üstlenerek Ichiba ağını ve kaynak yaratma projelerini sürdürmek için kullanılır. ICA, Ichiba platformunu güçlendirmek için kullanılan merkezi olmayan bir masternode coindir.

Ichiba MasterNode

Masternode ve Blok Ödülleri

Masternode, tam ağ düğümü olarak aldıkları blok ödülünün bir kısmını alan Ichiba ağına ek güvenlik sağlar. Ichiba’da bir Masternode sahibi olabilmek için, kullanıcının tam blokchain düğümü çalıştırması ve teminat olarak da en az 5.000 ICA coini elinde bulundurması gerekir. Ortaya çıktıkça masternode sahiplerine ağ önerilerini oylama şansı verilir.

Ichiba Cüzdan

Platform ve masternode üzerinden işlem yaparken kullanabiceğiniz Ichiba Cüzdan uygulamalarını aşağıda yer alan bağlantılardan indirebilirsiniz. İOS ve Android sürümleri henüz hazır olmadığı için Windows, Linux ve Mac sürümlerine ait download linkleri paylaşılmıştır.

Ichiba ağındaki blok hareketlerini http://explorer.ichiba.io/ üzerinden takip edebileceğiniz gibi blok ödüllerini de aşağıda yer alan tablodan veya https://ichiba.io/block-rewards/ bağlantısından inceleyebilirsiniz.

Ichiba ağı blok ödülleri

Ichiba, özellikle masternode projelerini takip eden kişilerin dikkatini çekmiş bir proje. Mining kazancına oranla dönüş oranları daha hızlı olan masternode projelerine, düşük fiyat avantajı ile katılmak daha mantıklı görünüyor. (Masternode ROI (annual) 1,484.95% / 25 days) Eğer siz de pasif kazanç sağlamak isterseniz aşağıda yer alan iletişim bağlantılarından projeyi daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Ichiba İletişim

Ichiba projesinin bounty kampanyası Bountyhive tarafından yürütülmekte olup kampanya detaylarına https://bountyhive.io/join/Ichiba linkinden ulaşabilirsiniz.

Yazar: trhomeagent

“Ichiba Proje İncelemesi (Blockchain Tabanlı, Kitle Fonlaması)” üzerine 19 yorum.

 1. Masternode projeleri genellikle başarılı oluyor. İchibanında başarılı olacaöına eminim.

 2. Ichiba, ico sürecindeki projelere destek olabilmek amacı ile çalışmalarını sürdürmekte olup masternode özelliği ile de kalitesini ve beklenenleri şimdiden karşılamaktadır. Bu özellikleri ile Ichiba projesi, kalitesi ile ön plana çıkmaktadır.

 3. Masternode projeyle işlevsel çalışması ve kitle fon sağlamak ve bulmak yatırımcılar için paha biçilemez bir fırsattır

 4. Masternode olması platform için iyi bir avantaj. Ayrıca kitle fonlamasıda güzel. İnceleme için teşekkürler.

 5. Bu projenin en sevdiğim yanı kitle fonlaması imkanı tanımasının yanı sıra masternode imkanı ile de yatırımcılarına kazanç sağlama olanağı tanıması. Piyasa düzelirse Ichiba daha başarılı olacaktır.

 6. Masternode imkanı ve kitle fonlama sürecinde onaydan geçirecek olan ekibin yetkinliği oldukça önemli bir parametre. Ichiba bu konuda oldukça gelecek vaad eden bir yapı sunuyor. Özellikle masternode sahiplerinin karar alma konusunda katılımcı olma özelliği de çok olumlu.

 7. Ichiba kelimesinin Japonca’daki anlamı “Pazar” olarak belirtilmektedir. İnceleme için teşekkürler.

 8. Ichiba ile daha iddialı ve güvenilir projelerin ortaya çıkabileceğini düşünüyorum. Yakından takip edebileceğim iyi bir masternode projesi.

 9. Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment
  but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 10. Kitle fonlaması içinde bulunduğumuz günlerde ciddi önem kazanmaya başladı. İchiba bu alanda bazı yeniliklere öncülük etmeyi amaçlıyor. Ayrıca masternode kurulabilmesi de yatırımcıları çekmesi açısından faydalı olmuş.

 11. Kitle fonlama son yılların revaçta uygulamalarından. Ichiba ile kripto paralarla kitle fonlama ve bağı yapma imkanları doğuyor. Pazarın genişlemesi ve yeni yatırımcıların pazar girmesi için bence iyi bir çözüm sunabilir. Yatırımcı bulmakta zorlanan projeler kendilerini burada gösterebilirler.

 12. hep duyduğum ama detayına vakıf olmadığım pulitzer gazetecilik ödülünün kökeni ve amerikan özgürlük anıtının kitle fonlama yöntemi ile yapıldığı bilgileri yazı adına can alıcı noktalardı. kitle fonlama konusunda merkeziyetsiz ve en önemlisi kendi ağına sahip bir coin olması ilgi çekici. uygulanabilirlik konusu kısıtlı gözetlenebilir sistemlerini entegresi dahilinde olsa da ihtiyaci gerekliliğini kesin olarak görüyorum.

 13. Değerini katlayacak bir proje olarak düşünüyorum Ichiba’yı.Şuan alım için %35 civarında bir indirim söz konusu,yatırımcıların bu fırsatı kaçırmaması lazım.

 14. Özellikle Masternode yapılabilen coinleri çok yakından takip ediyorum. Ichiba ile masternode imkanı var. Masternode yapılabilen coinler gerçekten değerleniyor. Bunun örneklerini muhakkak görmüşüzdür. En büyük örneği DASH.

Yorumlar kapalı.