Haciz ne zaman durdurulur veya ne zaman düşer?

Haciz ne zaman durdurulur veya ne zaman düşer?

Haciz nasıl durdurulur?

Haciz, alacaklı kişinin talebi üzerine borcun tahsil edilmesi için başlatılan işlemdir. Haciz işleminden ancak alacaklının vazgeçmesi ya da alacağını tahsil etmesi halinde haciz işlemi durdurulur.

Eğer borçlu kişi borcunu ödemez ve alacaklı kişi de icra müdürlüğüne başvuruda bulunup takip talebinde bulunursa haciz işlemi için ilk adım atılmış olur. İcra dairesi de kendisine iletilen bu talep karşısında borçluya tebliğde bulunur.

Haciz ne zaman düşer?

Haczedilen mallar için satış talebi gelmez ise haciz düşmüş sayılır. Yani;

  • Haczedilen malın satışı 1 yıl içinde talep edilmezse,
  • Haczedilen gayrimenkul malın satışı 2 yıl içinde talep edilmezse kanuna göre kendiliğinden düşmüş sayılır.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

About kreditor

Merhaba, Eski bankacıyım. 2017 yılı sonuna kadar bankacılık ürün ve hizmetleri ile ilgili makaleler paylaşıyordum. Fakat 2017 Ocak itibariyle takibe başladığım kripto piyasası, alternatif kripto paralar, coin borsaları, airdrop ve bounty kampanyalarının getiri ve götürülerini de keşfettikten sonra hem tecrübelerimi, hem de belki hep birlikte kazanırız dediğim airdrop ve bounty kampanyalarını sizlerle paylaşacağım. Belki siz de beni desteklemek istersiniz diye ERC20 uyumlu 0x1e956dAF5f4bA2e2B772265C41aE728D32a22F5d cüzdanımı da burada belirtiyorum. Benimle site üzerinden her zaman iletişime geçebilirsiniz.

View all posts by kreditor →