Google Cloud SFTP bağlantısı nasıl yapılır?

Bildiğiniz gibi birkaç gün önce Ava Borealis sürümünü test etmek için Google Cloud kullanmıştım. Local de kurulum yaparken doğru komutları kullanıp kullanmadığımı veya yüklenmesi gereken dosyaların doğru yerlere yüklenip yüklenmediğini kontrol edebiliyordum. Fakat herhangi bir komut hatasında, baştan başlamam gerektiği için bazı klasörleri silmem gerekiyordu. Ama tam bir silme işlemi yapamadığım için de Ubuntu 18.4 LTS’yi yeniden kurmak zorunda kalıyordum. SSD kullansaydım şimdiye kadar ömrünün yarısını bu test sırasında heba etmiş olurdum :)) Burada yanlış anlaşılma olmasın, sorun Ava Borealis veya Cascade kurulum dökümanlarının anlaşılmaması değil sorun Ubuntu ve komut sistemine çok yabancı olmam. Bu nedenle benim için en kolay çözüm Google Cloud kullanmak oldu. Herhangi bir hata aldığımda kurmuş olduğum sanal makineyi silip yenisini kurdum.

Şimdi asıl konuya geleyim. Neden ftp bağlantısı kullanmak zorunda kalabiliriz? Çünkü, testnet sırasında tam klasör yolunu bulup yazmamız gereken komutlar ya da yedeklerini almamız gereken dosyalar olabiliyor. Bu nedenle de ftp bağlantısı ile sunucuya bağlanarak bu sorunları da aşmış olacağız. Kuruluma başlıyorum…

FileZilla ve PuTTY Programları ile Google Cloud SSH Bağlantısının Kurulması

Öncelikle FileZilla ve PuTTY programlarının kurulumunu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Kurulum için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

https://filezilla-project.org/download.php?type=client

https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html

Google Cloud sanal makine ile FileZilla arasındaki bağlantıyı şifrelemek amacıyla özel ve genel bir anahtar oluşturmak için PuTTY yi kullanacağız.

SSH Anahtarı Oluşturma

PuTTY kurulum işlemi tamamlandıktan sonra 4 farklı uygulamanın kurulduğunu göreceksiniz. Biz burada PuTTYgen kullanacağız.

Uygulamayı açalım ve karşımıza çıkan ekranda generate butonuna tıklayalım.

SSH anahtarının hızlı bir şekilde oluşturulması için mouse ile imleci rastgele hareket ettirelim.
1 ile belirtiğim alanda yer alan ssh-rsa ile başlayan genel anahtarın tamamını kopyalayalım ve 2 ile belirttiğim alandaki save private key butonuna tıklayarak da özel anahtar dosyasını bilgisayarımıza indirelim.

Genel Anahtarı Google Cloud’a Ekleme

Google Cloud Platformu Konsol sayfasında sol üst köşedeki navigasyon menu tıklandığında menüyü aşağıya doğru kaydırın ve sırasıyla Compute Engine – Metadata ile sayfayı açın ya da kısaca https://console.cloud.google.com/compute/metadata/ linkine tıklayın.

Bu sayfada SSH Keys sekmesinde Edit butonuna basarak ilgili bölüme ulaşalım.

Açılan sayfanın alt kısmında yer alan +Add item ile yeni bir alan açalım ve bu kısma PuTTYgen ile oluşturduğumuz genel anahtarı (ssh-rsa ile başlayan anahtar) yapıştırıp save butonuna basalım.

FileZilla’ya Özel Anahtar’ın Eklenmesi

FileZilla programını açın ve menüde Düzenle-Ayarlar ve açılan sayfada da SFTF’ye tıklayıp Anahtar dosyası ekle kısmından daha önce PuTTY üzerinden bilgisayarımıza indirdiğimiz özel anahtarı seçip Aç demeli ve en sonunda da Tamam butonuna basarak bu adımı tamamlamalıyız.

Google Cloud ile Bağlantı Kurma

Şimdi de Google Cloud‘a bağlanacağımız IP adresini alıp FileZilla‘da site tanımlama yapacağız. Öncelikle Google Cloud üzerinden yine Compute EngineVM Instances menüsünü açalım. Karşımıza kurulum yaptığımız sanal makinelerin listesi gelecek. Bağlanmak istediğimiz sanal makinanın bulunduğu satırdaki External IP bizim için gerekli olan IP adresidir.

1-External IP altında yer alan IP’yi not alın.

Daha sonra PuTTY Key Generator‘a tekrar dönüp Key comment kısmında yer alan kullanıcı adını kopyalayın.

2-Key comment satırındaki rsa-key ile başlayan kısmı not alın.

Şimdi, FileZilla programını açıp sol üstteki Dosya – Site Yönetici kısmına gelelim. Burada yeni site tanımlaması yapmak için not aldığımız bilgileri ilgili alanlara ekleyeceğiz.

  1. İletişim kuralı olarak SFTP – SSH File Transfer Protocol seçilmeli
  2. Sunucu kısmına Google Cloud üzerinde iken not aldığımız IP adresi yazılmalı,
  3. Oturum açma türü kısmında Anahtar dosyası seçilmeli
  4. Kullanıcı kısmında PuTTYgen üzerinde key comment kısmında yazan rsa-key ile başlayan kullanıcı acı yazılmalı,
  5. Anahtar dosyası kısmına da daha önce bilgisayara indirdiğimiz özel anahtar dosyası eklenmeli,
  6. Son olarak Bağlan butonuna tıklayarak Sunucuya bağlanabilirsiniz.

Böylece FileZilla programı ile Google Cloud’a bağlanmış olduk. Bundan sonra istediğiniz dizine rahatlıkla ulaşabileceksiniz. Tabiki root iznine sahipseniz 🙂

Yeniden görüşmek üzere, herkese kolay gelsin.