Geeba-Blockchain tabanlı merkezi olmayan taşıma ekosistemi

Geeba-Blockchain tabanlı merkezi olmayan taşıma ekosistemi

Gelişen eticaret sektörü ve bununla birlikte artan işlem hacmi özellikle taşımacılık sektöründe birçok sorunun gün yüzüne çıkmasına neden olmuştur.

Online alışveriş çılgınlığı, birçok firmanın satışlarını internet ortamına taşımasına neden olmuş ve buna bağlı olarak da internet kullanıcıları istediği özelliklere sahip ürünleri artık internet üzerinden sipariş vermeye başlamıştır. Fakat burada asıl sorun aldığınız ürünün size ne zaman ve ne şekilde teslim edildiğidir. Birçok firma maliyetleri en aza indirgemek için ya ürün teslim süresini uzatmakta ya da taşıma maliyetlerini müşterilerine yansıtmaktadır. Fakat zaman içinde rekabet o kadar artmaya başlamış ki, aynı ürünü daha uygun fiyatlarla veya ücretsiz kargolayan firmalar tercih edilmeye başlanmış. Bu da bazı firmaların ister istemez piyasadan silinmelerine neden olmuş. Peki rekabetin üst düzeyde olduğu eticaret sektöründe, hem maliyetleri azaltmak hem de artan talebi zamanında karşılamak mümkün değil mi?

Geeba; yüksek maliyetler, verimlilik eksikliği ve teslimat taleplerinin hızlı bir şekilde karşılanması aşamasında blockchain altyapısını kullanarak sektöre nefes aldırmayı planlamaktadır. Geeba’nın nasıl çalıştığını ve sektöre hangi çözüm önerilerini sunduğunu yazımızın devamında görebilirsiniz.

Geeba Nedir?

Geeba Nedir?

Geeba; blockchain alyapısının kullanılarak otonom ve akıllı araçlar sayesinde taşıma masraflarının azaltılmasını sağlayan merkezi olmayan bir ekosistemdir. Bu sistem sayesinde perakendeciler daha da güçlenirken nakliyeciler de müşteri odaklı daha iyi hizmet verebilme şansına sahip olacaklar. Geeba sadece bununla da sınırlı kalmayıp teslimat sırasında drone ve robotların daha yaygın bir şekilde kullanımını da planlamaktadır.

Aslında Geeba’nın yapmak istediklerini aşağıdaki örnek ile daha da iyi anlayabilirsiniz;

Online satış mağazasından bir ürün aldınız ve ürün ödemesini gerçekleştirdiniz. Bu aşamadan sonra ürününüzün son kontrollerden geçirildikten sonra paketlenip kargo firmasına teslim edilmesi ve kargo firmasının da gönderileri adreslere göre ayırdıktan sonra da o bölgeden sorumlu dağıtım elemanına teslim edip size ulaştırılmasını sağlaması gerekir. Daha dağıtım aşamasına gelmeden bile ürününüz birçok kontrolden geçti.

Şimdi de Geeba ekosistemine göre sipariniz gönderilsin;

Vermiş olduğunuz siparişiniz paketlendikten sonra, sürücüsüz kargo bisikletleri (droid) ya da drone’lar aracılığı ile adrese teslim gerçekleştirilecektir. Buna benzer bir uygulama daha önceden Google, Amazon ve DHL tarafından uygulanmış ama başarılı olunamamıştır. Açıkçası sistemde ne gibi aksaklıklar yaşandığını bilmiyorum ama Geeba, blockchain teknolojisi ile araçların belli bir düzen içinde çalışmasını sağlayacaktır.

Geeba Nasıl Çalışır?

Geeba ekosistemini kullanan perakendeci ve taşıma şirketleri, bir web arayüz sayesinde 7/24 hizmet sunan ve otonom araçlara çalışan bir gönderici ağına bağlanabilecekler. Ayrıca özel yazılım ve donanımlar sayesinde paket büyüklüklüklerine bağlı olarak ekspres, aynı gün veya planlı sipariş teslimatı gibi seçeneklerden oluşan bir yerel teslimat hizmeti de sunulacaktır.

Geeba Token Hakkında Genel Bilgi

Token Sembol: GBA
Platform: Ethereum, ERC20
Softcap: 3.2 milyon Dolar
Hardcap: 28 milyon Dolar
Fiyatı: 1GBA = 0.1 USD
Toplam token miktarı: 400.000.000 GBA
Minimum yatırım miktarı: 1000 GBA

Geeba Takım

 • Ahmed Mohamedali – CEO
 • Amr Abdelhady -Managing Director
 • Munera Al Dosari – Strategy and Development
 • Ezz Eldin Ali – Commercialization
 • Nebras Ozzo – Al and Robots Engineering
 • David Meszaros – Legal
 • Webster Tai – Innovation
 • Marcin Rychter – Blockchain Development
 • Anis Touibi – Software Development
 • Musab AlMozien – Mechanical Engineering
 • Alaeldien AbouHamda – Product Management
 • Bram Beugels – Industrial Designing
 • James Thorp – Public Relations
 • Charles Nolan – Advisor
 • Paul Andrus – Advisor
 • Sheikh khalid bin Nasser Al-Thani – Advisor
 • Fatima Al Kuwari – Advisor
 • Dr. Simon Hassannia – Advisor
 • Ehab Awad – Advisor
 • Sydney Ifergan – ICO Advisor

Sonuç olarak;

Hızla büyüyen ve büyüdükçe de birçok sorunla karşılaşmaya devam eden eticaret sektörünün taşıma ve teslimat konusuna biran önce çözüm yaratması gerekmektedir ve öyle görünüyor ki en etkili ve teknolojik çözümü de şuan Geeba sunuyor. Geeba projesi hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

NOT: Değişen piyasa koşulları nedeniyle birçok proje ICO sürecini uzatma kararı almaktadır. Lütfen projedeki süreci öğrenmek için Telegram kanalını takip ediniz. 

Geeba İletişim Bilgileri

“Geeba-Blockchain tabanlı merkezi olmayan taşıma ekosistemi” üzerine 9 yorum.

 1. Geleceği olan bir proje drone taşımacılığı günümüzde yavaş yavaş yer almaya başlıyor. Bence Geeba bu alanda başarılı olacak projelerden birisi. Umut ediyorum ki bu kötü piyasadan etkilenmesin.

 2. Siparişlerin artık dronlarla taşınması yeni bir taşıma aracı artık. Bu proje kesin başarılı olucaktır.

 3. Geeba projei Blockchain tabanlı merkezi olmayan taşıma ekosistemi projesidir. İnceleme için teşekkürler.

 4. Global dev firmaların da artık uygulamak zorunda kaldığı, maliyetleri düşürme amaçlı bu tarz sistemler geleceğin taşımacılık sistemler. Blokzinciri teknolojisinin avantajlarıyla taşınan ürünlerin takibi ve iletim kontrolü kesin bir şekilde yapılabilir. Geeba da ciddi potansiyele sahip bu alanda.

 5. Çok iddialı bir proje, başarılı olabilecekler mi çok emin değilim açıkçası. Teoride güzel fikir ama bunu pratiğe dökmek gerçekten zor..

 6. Eğer kargo ücretlerinde ciddi düşüşler olacak ise, Türkiye’de bu sistemi kullanacak firma ile çalışmak isterim. Bakalım ülkemize ne zaman gelecek.

 7. eticaret sektöründe faaliyet göstermek isteyenlerin en büyük sorunu kargo hizmeti. Hizmet kalitesine göre firma seçmek istediğinizde yüksek ücretler ödemek zorunda kalıyorsunuz. Daha düşük ücretler tercih ettiğiniz de hizmet kalitesi düşüyor. Eğer Geeba ülkemizde de yaygınlaşırsa rahat bir nefes almış olucaz.

  1. Hasan Bey size aynen katılıyorum. Kaliteli bir hizmeti uygun fiyata almak maalesef mümkün olmuyor. Umarım Geeba sayesinde maliyetleri düşürüp, satışlarımızı arttırmak mümkün olacak.

Yorumlar kapalı.