Fountain Protocol Testnet Kampanyası: 2.000.000 $FTP Airdrop

Fountain Protocol, Oasis tarafından desteklenen ilk zincirler arası borç verme platformu olup 14 Şubat 2022 tarihinde yayınladığı makalede, belirtilen tüm görevleri tam olarak tamamlayan katılımcılara toplamda 2.000.000 $FTP token airdrop yapacaklarını duyurdular.

Testnet ödül kampanyası 14 Şubat 8:00 – 28 Şubat 23:59 (EST) tarihleri arasında geçerlidir. Lütfen airdroptan faydalanmak için bu tarihleri geçirmeyin ve aşağıda belirttiğim sosyal medya görevlerini tamamlayıp google formu doldurun ve sonrasında da detaylı olarak anlattığım testnet işlemlerini tamamlayın.

Sosyal medya görevleri 

1- Fountain Protocol’a ait sosyal medya hesaplarını takip edin.

2- Aşağıdaki twitter’ı retweetleyin ve beğenin, üç arkadaşınızı etiketleyerek paylaşın.

https://twitter.com/fountainprot/status/1493228722408804358

https://twitter.com/fountainprot/status/1493228722408804358

3- Aşağıda detaylı bir şekilde anlattığım ve ayrıca https://docs.ftp.cash/support/testing-fountain bağlantısında da yer alan testnet görevleri tamamlayın.

4- Sosyal medya kullanıcı adları, ERC20 cüzdan adresi ile birlikte airdrop bilgi toplama formunu (https://forms.gle/MEzYKKTFkmUqChCfA) mutlaka doldurun.

Şimdi platformu test etmeye başlayalım.

Adım 1: Emerald Testnet’i Metamask’a Tanımlama

Emerald Testnet’i otomatik tanımlama

Fountain Protocol (ftp.cash) bağlantısını ziyaret edin. Daha önceden Emerald Testnet’i kullanmamış veya tanımlamamış iseniz karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

Emerald Testnet yazan ve yeşil ok görünen yere tıklayalım. Aşağıdaki bilgilerin yer aldığı metamask pencereresi açılacaktır.

Approve tuşuna tıklayalım. Herhangi bir sorun yok ise sizi direkt Fountain Protocol (ftp.cash) sayfasına ulaştıracaktır.

Eğer benim gibi farklı bir ağda iken bu tanımlamayı yaparsanız, ağ değiştirmek ister misiz? diye soracaktır. “Switch Network” deyip Emerald Testnet’e geçişi tamamlayabilirsiniz.

Emerald Testnet’i manuel tanımlama

Metamask’ı açtıktan sonra sırasıyla Settings ->Networks-> Add Network sekmelerine tıklayalım. Açılan sayfaya aşağıdaki bilgileri doldurduktan sonra “Kaydet”e basınız

• Network Name: Emerald Testnet
• New RPC URL: https://testnet.emerald.oasis.dev
• Chain ID: 42261
• Symbol: ROSE
• Block Explorer URL: https://testnet.explorer.emerald.oasis.dev/

Tebrikler, Emerald Testnet’i başarıyla Metamask’a eklediniz.

Adım 2: Testnet tokenlarını talep etme

https://ftp.cash/ adresine gidin, ardından ekranın sol tarafındaki Musluk (faucet) menüsüne tıklayın ve ücretsiz olarak almak istediğiniz testnet tokenını seçin.

Platform üzerinde işlem yaparken bize gereken sadece ROSE ve USDT tokendir. ROSE, işlem ücretleri için gerekecektir. Eğer faucet sorunsuz çalışıyor ise diğer tokenları da talep ederek platformda daha fazla işlem yapabilirsiniz.

Adım 3: Platformu tedarikçi olarak test ediyoruz

1- https://ftp.cash/dashboard/markets adresine gidin ve faucet üzerinden talep ettiğiniz tokenı (ROSE, ETH, USDT veya USDC) seçerek işlem yapın.

2- Menüdeki Markets sekmesine gelin. Oradan Supply üzerine tıklayın. Ardından Supply panosunda token listesinin olduğu kısmı açıp, işlem yapacağımız tokenı (ROSE, ETH, USDT veya USDC) seçip MAX  butonuna tıklayalım. Daha sonra aşağıda yeralan Enable butonuna tıklayalım.

3- Açılan metamask penceresinde Confirm butonuna tıklayarak gerekli onayı verelim. Onay süreci tamamlandıktan sonra sayfada işlemin tamamlandığı yazacak ve bir süre sonra yeniden aynı pano karşınıza gelecek. Enable butonunuz yerinde bu sefer Supply butonu aktif olacak. Ona da aynı şekilde tıklayıp, metamask üzerinden onay vereceğiz.  Eğer aşağıdaki gibi bir bölüm yer alıyor ise işleminiz başarılı sonuçlanmış demektir.

Şimdi de yatırdığımız teminatı geri çekmemiz gerekiyor. https://ftp.cash/dashboard/markets?function=supply&token=USDT sayfasında Supplied yazılı bölümdeki (yukarıda resimde işaretli olan kısım) withdraw butonunu kullanarak 100 USDT lik teminatımızı geri çekeceğiz.

Burada tek yapmamız gereken withdraw‘a tıklayıp, açılan pencerede MAX daha sonra da WITHDRAW butonuna tıklamak ve açılan metamask penceresinden işlem onayını vermek. İşlem gerçekleşince “Transaction Completed” yazılı bir pencere belirecek ve böylece işlem tamamlanmış olacak.

Adım 4: Platformu borçlu olarak test ediyoruz

Borçlanmadan önce teminat yatırmamız gerekiyor. O nedenle Adım 3 de yer alan ilk 3 adımı yeniden tekrarlamamız gerekiyor. İsterseniz bu sefer de teminat olarak ROSE, ETH veya USDC olarak işlem yapın. Fakat işlem yaparken bu sefer Use as Collateral kısmında yeralan butonu sağa doğru kaydırarak aktif hale getirin. Bu işlem sonrası hemen ekranınızda bir uyarı penceresi açılacaktır.

USE WETH AS COLLAREAL butonuna tıkladığımızda yine işlem onayı için Metamask penceresi açılacak ve bu işlem için de bizden az miktarda ROSE token kesinti yapacak ve pano sayfasına geri dönecek.

Şimdi de Enable butonuna tıklayarak ETH‘ı teminat olarak yatıracağız.

ETH olarak ilk defa işlem yaptığımız için hem Enable hem de Supply aşamasında iki kez işlem onayı alacak.

Yukarıda yer aldığı gibi sayfanın alt kısmında yatırdığımız teminatı görmeniz gerekir.

Şimdi de aynı sayfada yer alan BORROW sekmesine geçiş yaparak borç alma işlemini gerçekleştirelim.

Ben vermiş olduğum ETH teminatına karşılık ROSE token borç almak istiyorum.  Seçimimi yaptıktan sonra %80 Limit yazan kısma tıklayıp, borçlanma oranı ve borç limitini de gördükten sonra aşağıdaki BORROW butonuna tıklıyorum.

Her işlemde olduğu gibi yeniden Metamask onay penceresi açılacak ve onay verip işlem sonuçlandıktan sonra bizi yine BORROW panosuna yönlendirecek ve alt kısımda borç işlemine ait detaylar yer alacaktır.

Şimdi de ödünç aldığımız ROSE tokenı geri ödeyelim. Yukarıdaki resimde işaretlediğim kısımda yer alan REPAY butonuna tıklayalım.

Açılan pencerede MAX daha sonra da REPAY butonuna tıklayalım ve açılan metamask penceresinden işlem onayını verelim. İşlem gerçekleşince bizi tekrar panoya yönlendirecektir.

Normal koşullarda, borç aldığımız tokenı geri ödediğimiz sırada token+faiz şeklinde iade etmemiz gerekir. Eğer bu kısım karşılanmıyor ise ya işlem sırasında uyarı verecektir ya da gözünüzden kaçıp eksik onay verdiğinizde hesabınızda hâlâ belli bir miktar borç olarak görünecektir.

Adım 4: Platformda ödül fonksiyonunu test ediyoruz

Şimdi de https://ftp.cash/dashboard/rewards sayfasındaki 3 ayrı kısmı test edeceğiz.

  • Rewards (FTP): Bu kısımdan biriken FTP tokenlarımızı claim edeceğiz. Claim butonuna tıkladıktan sonra ekranımıza bir pencere açılacak ve burada CLAIM FTP butonuna tıklayacağız. İşlem için metamask onayı verip, işlem tüm onayları aldıktan sonra bizi tekrar panoya yönlendirecektir.

FTP token sahipleri daha fazla ödül almak için Fountain Protocol üzerinde tokenlarını kolayca stake edebilirler.

  • Stake (FTP): Bu kısımda ise claim ettiğimiz FTP tokenları stake edeceğiz.

Ben FTP-ROSE LP işlemi için tokenlarımın yarısını stake ettim. Siz de o şekilde yapabilirsiniz.

Burada STAKE butonuna tıklıyoruz, açılan pencerede stake etmek istediğimiz FTP token adedini yazıyoruz ve daha sonra sırasıyla Enable ve daha sonra da Stake butonuna tıklıyoruz. Metamask üzerinden her iki işleme de onay verdikten sonra bizi tekrar aynı sayfaya yönlendirecektir.

Bu kısımda ödüllerinizi claim edebilir ya da stake’den çıkış yapmak için unstake yapabilirsiniz. Görev açıklamasında bu kısma yer vermedikleri için ben unstake ve claim yapmadım.

  • Yuzu DEX Rewards (FTP – ROSE LP): Bu kısımda USD karşılığı eşit olacak şekilde FTP ve ROSE token yatıracağız.

Bu kısımda ekranın sağ tarafında kalan Deposit butonuna tıklayalım. Açılan pencerede mevcut olan FTP ve ROSE token adetlerimiz görülecektir. Add Liquidity yanındaki MAX butonuna basalım. Her iki tokenında USD karışılığının eşit olması gerektiği için token adetlerini kendisi otomatik olarak ilgili yerlere yansıttı. Burada bizim yapacağımız tek şey, adetleri kontrol etmek ve sağ üst bölümde yeralan Enable ve sonrasında da Deposit butonuna tıklamaktır.

Tabi ki her işlemde olduğu gibi yeniden Metamask onayı vermemiz gerekiyor ve yine ilk defa işlem yaptığımız için hem Enable, hem de Depozit işlemi için iki kez onay vermemiz gerekiyor.

Metamask onayları tamamlandıktan sonra aynı pencerede alt solda yer alan Deposit FTP-ROSE LP Tokens yanındaki MAX butonuna tıklayalım. Daha sonra sağ tarafta yeralan Enable ve sonrasında da Depozit butonuna tıklayalım. Tüm onaylar tamamladıktan sonra işlemler tamamlanmış olacaktır. Böylece Fountain Protocol’a ait testneti de başarılı bir şekilde tamamlamış olduk.

Arkadaşlar, teknik anlamda daha aktif bir kullanıcı iseniz aşağıda yeralan tweet doğrultunda her türlü öneri, bug v.b konuda öneride bulunabilir ve kabul görmesi durumunda yine ödül kazanabilirsiniz…

https://twitter.com/fountainprot/status/1495375179861553152

Hepinizin ellerine sağlık, umarım tatmin edici bir ödül alırız.

Kaynaklar: