Findeks Kredi Notunu Yükseltmek

Findeks Kredi Notunu Yükseltmek için yapılması gerekenleri sıralamadan önce, bu sürecin sabırla aşılması gereken bir süreç olduğunu belirtmek gerekir.

Bildiğiniz gibi findeks kredi notu, banka üzerinden yapılan kredili işlemlerinizin ödeme performansına bağlı olarak artış ve azalış göstermesi sonrasında oluşan puanlama sistemidir. Findeks Kredi notunuzun artması için bir çok banka ile çalışmanız şart değildir. Burada önemli olan, mevcut kazancınıza bağlı olarak size tanımlanan limitler dahilinde işlem yapmanızdır.

Düzenli ödeme talimatı verin. 

Özellikle birkaç banka ile çalışıyor iseniz, kredili ürünlerinizi vadesiz hesap ve düzenli ödeme talimatı ile de desteklemelisiniz. Bankalar için en iyi kaynak vadesiz hesapta tutulan paralardır. Eğer siz bankayı kasa olarak kullanıyor yani hesabınıza para yattığı anda anında kullanıyorsanız, mevduat ortalaması eksilerde olacaktır. Bu da vadesiz kaynak açısından banka için verimli bir müşteri olmadığınız anlamına gelir.

Ticari faaliyetleriniz veya kira gelirleriniz için vadesiz hesabınızı kullanıyor olabilirsiniz. Tabi ki gelen bakiyeye karşılık da ödemelerinizi yapmanız gerekir. Ama işe banka açısından da bakacak olursanız, onlar için fayda sağlayan müşteri olduğunuzu da gösterebilirsiniz. Bunu nasıl yapacaksınız?

Tabi ki, vergi ödemeleri, fatura ödemeleri, kira ödemeleri gibi belirli zamanlarda yapılan ödemeleriniz için düzenli ödeme talimatı verip, hesabınızda her ay bu ödemelere denk gelen tutarı hiç değilse birkaç gün hesabınızda tutabilirsiniz.

Sürekli kredi, kredi kartı başvurusu yapmayın.

Mevcut kredi notunuzun yüksek olmasına güvenerek sürekli kredi veya kredi kartı başvurusu yapmayın. Eğer kredi skor puanınız belirli limitlerde ve en son kullandığınız krediye ait enaz 6 taksit ödemesi yapmadı iseniz internet veya sms ile kredi başvurusu yapmayın. Çünkü büyük ihtimalle, mevcut gelir durumunuza ve gelir-gider oranına bağlı olarak son krediniz için açık limitlerin tamamını kullanmış olabilirsiniz. Eğer bu durumda iseniz, şube haricinde yapacağınız başvuru sırasında red cevabı alabilirsiniz. Her aldığınız olumsuz cevap, kredi skor puanının gereksiz yere düşmesine neden olacaktır.

Bu nedenle kredi başvurusunu mümkün olduğu kadar şube kanalıyla yapmalısınız. Eğer gelir durumunuzda iyileşme söz konusu olmuş ise, hem gelir durumunu güncellemiş hem de başvurunuzun sorunsuz olarak işleme alınmasını sağlamış olursunuz.