Everest-Avalanche ağının tam özellikli testnet sürümü

Everest-Avalanche ağının tam özellikli testnet sürümü

Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi 15 Temmuz 2020 tarihinde $AVAX satışı gerçekleşti ve yaklaşık 4,5 saat gibi kısa bir süre içerisinde 42M USD ‘lik bir satış gerçekleşti. Aşağıda da görüldüğü gibi satış sırasında 3 seçenek mevcuttu ve adeta herkes birbiri ile yarıştı. Satışın çok daha kısa sürede tamamlanmasının önündeki tek engel kuyruk sistemi idi. Bu sistem sayesinde çok daha fazla kişinin yüzünün gülmesi sağlanmış oldu.

Yoğun talep nedeniyle, uygulanan kuyruk sistemine rağmen birçok kişi kendisine sıra gelinceye kadar A1 ve B seçeneklerinden faydalanamadı. Hatta bazı kişiler, satışın bu kadar kısa bir süre içinde tamamlanacağını bile düşünmediğinden maalesef $AVAX alımı yapamadılar.

İşte, alım yapamayan bu kesim dört gözle Avalanche ana ağın başlatılmasından önceki son durak olan Everest testnet sürümünü beklemeye başladı. Ve işte beklenilen o gün geldi.

Everest, Avalanche’ın tüm temel özelliklerine sahiptir.

Everest sürümünde, önemli güvenlik ve performans iyileştirmeleri yanında kullanıcıların test etmesi ve kullanabilmesi için bazı özellikler de dahil edilmiştir. Bunlar;

  • Gelişmiş akıllı sözleşme aracı,
  • Non-fungible token (NFT) desteği,
  • Ağ güncellemeleri,
  • Bech32 adres biçimi kullanımı,
  • Ücretler,
  • Platform Zinciri için UTXO,
  • Uçtan uca test ve ağ izleme,
  • Not alanları…

Detaylar için Unveiling Everest: Avalanche’s Mainnet Release Candidate başlıklı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Everest kurulumuna geçmeden önce son bir konuya daha değinmek istiyorum. Yapılan bu güncellemeler sonrasında gördüğünüz gibi Bech32 adres formatı kullanılmaya başlandı. Bu nedenle de hem Denali teşvik ödülünün hem de  satın aldığımız Avalanche Token‘larımızın doğru adreslere gönderilmesini sağlamak için X-avax1 ile başlayan yeni bir adres oluşturmamız gerekmektedir.

Avalanche Token (AVAX) satışı sonrası cüzdan adresleri 31 Ağustos 2020 tarihine kadar güncellenmeli…

Bildiğiniz gibi daha önce, Denali sürümünü test etmiş ve yaklaşık 15 günlük bu çalışma için 2000 AVAX ödül kazanmıştık. Hem testnet ödülleriniz hem de AVAX satın alımlarınız için tek bir adres oluşturabilir ve kullanabilirsiniz. Hatta Avalanche Hub kullanıyorsanız yakında gelecek güncelleme sonrası oradaki profil sayfanıza da, oluşturacağınız bu adresi ekleyebilirsiniz.

X-avax1 ile başlayan AVAX adres oluşturma

X-avax1 ile başlayan AVAX adres oluşturma
1- keygen.avax.network linki üzerinden bir adres oluşturmak için, açılan sayfada “Kullanım Koşullarını anlıyorum ve kabul ediyorum ” ifadesinin yanındaki kutucuğu işaretliyor ve hemen altında aktif hale gelen Anahtar Oluştur butonuna tıklıyoruz.
Anımsatıcı kelimenin saklanması
2-Açılan ekranda  24 kelimeden oluşan anımsatıcı sözcükleri ( mnemonic phrase ) göreceksiniz. Bu kelimeleri doğru bir şekilde bir yazın ve güvenli bir şekilde saklayın. “Anımsatıcı anahtar sözcüklerimi güvenli bir yere yazdım.” kısmını işaretledikten sonra Verify butonuna basarak ilerleyebilirsiniz.  (DİKKAT: Bu kelimeleri unutmanız ya da yanlış yazmanız durumunda, oluşturmuş olduğunuz AVAX adresine kesinlikle erişemezsiniz. Lütfen dikkatle saklayınız ve kimse ile paylaşmayınız. )
Anımsatıcı ifadelerin doğrulanması
3-Bu sayfada da, bir önceki adımda bizlere verilen 24 anımsatıcı kelimelerden eksik olanları doğru sıra ile yazmamız istenmektedir. Not aldığınız kelimeleri açın ve yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi boş olan kısımlarda yer alması gereken anımsatıcı kelimeleri ekleyin ve Verify butonuna tıklayın. 
Avax1 cüzdan adresi oluşturma
4-Gördüğünüz gibi ekranın en alt kısmında X-avax1 şeklinde bir adres oluşturmuş olduk. Bu adresi hem Denali testnet ödül talebi için hem de AVAX satışı sonrası gönderimin yapılması için kullanabilirsiniz.
X-avax1… ile başlayan adresinizi ilgili platformlarda güncelledikten sonra mail adresinize gelen bilgilendirme mailinde yer alan form ekinde en geç 31 Ağustos 2020 tarihine kadar mutlaka bildirmeniz gerekmektedir.

Avalanche Everest sürümünün kurulumu

Avalanche Borealis, Cascade ve Denali sürümünden sonra son sürüm olan Everest’i anlatmaya başlıyorum. Eğer önceki makalelerimden faydalanarak kurulum yaptıysanız bu sürüm sizi hiç yormayacak inanın.

Her zamanki gibi ben yine Google Cloud üzerinde WM oluşturdum ve kurulumu tamamladım.
EDİT: 24 Ağustos 2020 tarihinde yeni bir güncelleme yayınlandı. Buna göre aşağıdaki komutta güncel sürüm bilgilerine yer verilmiştir.

1-Kullanıcı oluşturma

Yanıt:  {“jsonrpc”:”2.0″,”result”:{“success”:true},”id”:1}

2-XChain adres oluşturma

Yanıt: {“jsonrpc”:”2.0″,”result”:{“address”:”X-everest1n5tsuk6rr24zzp6suksvdjkpzshgfq82jhma62″},”id”:1}

3-PChain adres oluşturma

Yanıt: {“jsonrpc”:”2.0″,”result”:{“address”:”P-everest1ga2m0th93g2jj3c2veeyud80rdl2r8ukhssq0k”},”id”:1}

4- Testnet faucet ile nAVAX gönderimi

https://faucet.avax.network/ linkindeki ilgili alana X-everest1… ile başlayan adresinizi yazın ve Request 10000000 nAVAX butonuna basın.

5- XChain bakiye kontrolu

Yanıt: {“jsonrpc”:”2.0″,”result”:{“balance”:”20000000″,”utxoIDs”:[{“txID”:”jaZTVn6LkG4KuvxYFGn9GVekYaAygfHauRa6mbzf44BbqBzVc”,”outputIndex”:0},{“txID”:”UUuZALjj1WqKTa3SoLUH8MJQJ8Xqtfqf89AjcEJ1z6cfm6KNM”,”outputIndex”:0}]},”id”:1}

6- XChain ‘den PChain adresine nAVAX gönderimi

Yanıt: {“jsonrpc”:”2.0″,”result”:{“txID”:”HWEL2Lm5wUcC9Lb1diyTTk2VS2P4f4QewB2NnqhFUVJGv11cL”},”id”:1}

7- Transferin onaylanması

Yanıt: {“jsonrpc”:”2.0″,”result”:{“txID”:”2r8p2oJRLG4hoP1eK99SRjGAb1Xzb1ZKmzNxNyLxpze9Zhx5ZG”},”id”:1}

8- PChain adres bakiyesini kontrol etme

Yanıt: {“jsonrpc”:”2.0″,”result”:{“balance”:”6000000″,”utxoIDs”:[{“txID”:”2r8p2oJRLG4hoP1eK99SRjGAb1Xzb1ZKmzNxNyLxpze9Zhx5ZG”,”outputIndex”:0}]},”id”:1}

9- Node ID almak

Yanıt: {“jsonrpc”:”2.0″,”result”:{“nodeID”:”NodeID-JdQ…………………………….”},”id”:1}

10-Validatör doğrulama

Yanıt: {“jsonrpc”:”2.0″,”result”:{“txID”:”2Cg7zqnkmGXBvzvaDaVw4VFckhHrb9Ldf7vecduUTw6amsEk7P”},”id”:1}

11 ve 12 adımlarında yer alan komutları kullanmak zorunda değilsiniz. İsterseniz https://explorer.avax.network/validators linkinden  de NODEID’nizi aratabilirsiniz.

11-Bekleyen validator listesi

12- Onaylı validator listesi

Aşağıda, kurulumunu yapmış olduğum node’un son 24 saatlik verilerini bulabilirsiniz. 

Bugünlük bu kadar.

Herkese kolay gelsin, görüşmek üzere 🙂