EtherDelta kullanım kılavuzu

EtherDelta kullanım kılavuzu

EtherDelta, merkezi olmayan bir ticaret platformu olup özellikle Ethereum tabanlı tokenlar (ERC20) için bu ve MyEtherWallet platformlarını kullanacağız. Her ne kadar karışık gibi görünse de sadece airdrop ve bounty işlemleri için kullanacağımızdan sadece belli başlı adımları bilmeniz yeterli olacaktır. [toc]

1-EtherDelta (Hesap oluşturma)

Öncelikle EtherDelta resmi web adresine gidin.

[alert type=”danger” icon-size=”normal”]EtherDelta üzerinden işlem yapmaya başlamadan önce tarayıcınızın adres satırında yer alan bilgileri mutlaka kontrol ediniz. (Olması gereken güvenli bağlantı adresi https://etherdelta.com/ şeklinde olmalıdır. )[/alert]

Burası merkezi olmayan borsa olduğundan kayıt olmanız gerekmemektedir. Burada sadece bir cüzdan numarası oluşturacağız.

EtherDelta kullanım kılavuzu
Ekranın sağ üst köşesinde yer alan Select account kısmından New account ‘u seçiyoruz.
EtherDelta kullanım kılavuzu
Karşımıza çıkan uyarı ekranında üst kısımda yazan 0xb ile başlayan numara Ethereum cüzdan adresiniz, alt kısımda yazan da özel anahtarınızdır. Bu özel anahtarınızı kimse ile paylaşmayın ve mutlaka sadece sizin erişebileceğiniz yerde saklayın veya bir yere not edin. Hesap kurtarma adımında bu özel anahtara ihtiyaç duyacaksınız.

2-EtherDelta (Hesaba fon aktarma)

EtherDelta da oluşturmuş olduğunuz cüzdan adresine bir miktar ETH göndermeniz gerekmektedir. Bu göndermiş olduğunuz fondan işlem ücretleri kesilecektir. Fon alma işlemi için son yaratmış olduğunuz cüzdan adresini seçebilirsiniz.

EtherDelta kullanım kılavuzu

EtherDelta kullanım kılavuzu
İşleminiz tamamlandıktan sonra sağ üst köşede bakiyenizi görebileceksiniz.

Artık cüzdanınızda ETH (Ethereum) mevcut olduğuna göre trade işlemlerine başlayabilmek için cüzdanınızın EtherDelta akıllı kontratına (deposit )bu tutarı yatırmanız gerekmektedir.

Sol tarafta, “Balance” başlıklı kısmın altında yukarıdaki resimde görünen alana transfer etmek istediğiniz ETH tutarını yazın ve “Deposit” tuşuna basın.

Artık hesabınızda işlem yapabilmeniz için yüklenmiş ETH (Ethereum) var. Belirlediğiniz tokenların alım-satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

3-EtherDelta (Token alım-satım)

Sol üst köşede EtherDelta logosunun yan tarafında token isimlerinin yer aldığı bir açılır pencere bulunur. Buradan almak istediğiniz token birimini seçtikten sonra New Order alanından bilgileri gireceğiz.

(Yukarıda yer alan resimde Civic (CVC) token seçimi yapılmıştır.) 

Token satın almak için piyasa sahibi (1) veya piyasa yapıcı (2) olarak iki yol vardır;

1) Doğrudan “Order Book” bölümüne tıklamak. Kırmızı siparişler alım emirleri ve yeşil siparişler ise satış emirleridir. (Not: Her işlem için % 0.3 servis ücreti tahsil edilmektedir.)

2) Veya “New Order” bölümünde (sayfanın ortasında). Varsayılan olarak, bu bölüm “Buy”sekmesinde ayarlanır; satış için ise “Sell” olarak değiştirebilirsiniz. (birisi, satış siparişinizi almayı kabul ederse, herhangi bir ücret alınmayacaktır.)

Burada “New Order” bölümünü kullanıyoruz. Boşluklara satın almak için gereken miktarı ve fiyatı yazıp “Buy” düğmesine basınız. İşleminizin durumu, aşağıdaki resimde belirtilen alanda yer almalıdır.
My Transactions” başlığının altındaki “Orders” sekmesini tıklayarak siparişinizi görebilirsiniz. Bu ekranda işlemin henüz beklemede olduğunu görüyoruz. Yani belirtilen fiyata henüz ulaşmadığı görülüyor. Eğer bekleyen bu alım işlemini iptal etmek isterseniz Cancel yazan mavi butona tıklamanız yeterlidir.

4-ERC20 tokenlarını ETH cüzdanına gönderme

Tokenlarınızı aldıktan sonra, ERC20 tokenlarını (MyEtherWallet v.b.) bu tokenları destekleyen bir Ethereum cüzdanına gönderebilirsiniz.

Önce “Balance” bölümünde “Withdraw” sekmesini seçin ve çekmek istediğiniz tokenlar için, miktarı yazıp “Withdraw” düğmesine basarak çekim işlemini tamamlayın.
Ardından, “Transfer” sekmesini seçin ve aktarmak istediğiniz token altındaki miktarı ve cüzdan adresinizi yazıp “Transfer” düğmesine basın.