E-hacizden kurtulunabilir mi?

E-hacizden kurtulunabilir mi?

Ödeme emri tebliğ edilmeden kesinleşmiş de olsa herhangi bir kamu borcu için banka hesabına e-haciz uygulanamaz. 

Ödeme emri  tebliğ edilen borçluya borcu ödemesi için 7 gün süre verilir. Bu süre içinde borç tutarı konusunda herhangi bir yanlışlık yoksa borcu taksitlendirir ya da borcun tamamını kapatır. Eğer tutarda hata söz konusu ise gerekli itirazlarını yapıp, düzeltme talep eder. Bu durumda yürütmeyi durdurma kararı aldırarak e-haczi kaldırtabilir.

Borca karşılık taksitlendirme yapılmış ise, sadece banka hesabındaki e-haciz kaldırılır. Bunun dışında ev veya araç haczi var ise onlar üzerindeki haciz kaldırılmaz.

Ayrıca 6183 sayılı yasa md.58 gereği bu ödeme emrine karşı vergi davası açabilir. Dava açma süresi cevabın borçluya tebliğinden itibaren 30 gündür.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

About kreditor

Merhaba, Eski bankacıyım. 2017 yılı sonuna kadar bankacılık ürün ve hizmetleri ile ilgili makaleler paylaşıyordum. Fakat 2017 Ocak itibariyle takibe başladığım kripto piyasası, alternatif kripto paralar, coin borsaları, airdrop ve bounty kampanyalarının getiri ve götürülerini de keşfettikten sonra hem tecrübelerimi, hem de belki hep birlikte kazanırız dediğim airdrop ve bounty kampanyalarını sizlerle paylaşacağım. Belki siz de beni desteklemek istersiniz diye ERC20 uyumlu 0x1e956dAF5f4bA2e2B772265C41aE728D32a22F5d cüzdanımı da burada belirtiyorum. Benimle site üzerinden her zaman iletişime geçebilirsiniz.

View all posts by kreditor →