E-haciz nedir, nasıl uygulanır ve nasıl kaldırılır?

E-haciz nedir, nasıl uygulanır ve nasıl kaldırılır?

E-Haciz nedir?

E-haciz; Devlete olan borcunuzdan dolayı elektronik ortam üzerinden maaşınıza ya da hesabınızdaki döviz, altın veya TL mevduatınıza haciz yapılması olayıdır. Devlet, vadesi geçmiş vergi alacakları için elektronik haciz işlemi gerçekleştirir.

E-haciz nasıl uygulanır?

E-haciz işleminden önce borçlunun 7 gün içinde borcunu ödemesi ya da mal beyanında bulunması için bildirim yapılmaktadır. Bu bildirim sonrasında hiçbir işlem yapılmazsa haciz kararı kesinleşir.

  • VEDOP (Vergi Dairesi Otomasyon Programı) aracılığı ile ilgili Vergi Dariesi Başkanlığı’na borçlunun bilgileri iletilir,
  • Vergi Dairesi Başkanlığı ise bu bilgileri (borçlunun adı, soyadı, borcun türü, borcun tutarı vs.) Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğü’ne bildirir.
  • Daha sonrasında da tüm bankaların genel müdürlüklerine bildirim yapılır.
  • Bildirim sonrasında borçlu kişi adına mevduat, döviz, altın v.b. gibi varlık bulunması halinde bloke konularak haciz işlemi gerçekleştirilir.

E-haciz nasıl kaldırılır?

E-haciz işlemi gerçekleşmeden önce size yapılan bildirim sonrasında 7 günlük süre içinde ödeme yapmanız ya da borcu taksitlendirmeniz e-haciz işlemini durduracaktır. Ya da banka hesabınızdaki mevduatınıza e-haciz uygulaması dahilinde bloke konulmuşsa, banka ile anlaşıp taksitlendirme yapabilir ve borcu kapatma yoluna giderek haczi kaldırabilirsiniz. Eğer herhangi bir ödeme yapılmadı ise otomatik olarak e-haciz işlemi gerçekleşecek ve hatta gayrimenkulünüz de varsa onlara da haciz konulabilecektir.

Mevduat hesaplarında haciz