E-haciz nedir, nasıl uygulanır ve nasıl kaldırılır?

E-haciz nedir, nasıl uygulanır ve nasıl kaldırılır?

E-Haciz nedir?

E-haciz; Devlete olan borcunuzdan dolayı elektronik ortam üzerinden maaşınıza ya da hesabınızdaki döviz, altın veya TL mevduatınıza haciz yapılması olayıdır. Devlet, vadesi geçmiş vergi alacakları için elektronik haciz işlemi gerçekleştirir.

E-haciz nasıl uygulanır?

E-haciz işleminden önce borçlunun 7 gün içinde borcunu ödemesi ya da mal beyanında bulunması için bildirim yapılmaktadır. Bu bildirim sonrasında hiçbir işlem yapılmazsa haciz kararı kesinleşir.

  • VEDOP (Vergi Dairesi Otomasyon Programı) aracılığı ile ilgili Vergi Dariesi Başkanlığı’na borçlunun bilgileri iletilir,
  • Vergi Dairesi Başkanlığı ise bu bilgileri (borçlunun adı, soyadı, borcun türü, borcun tutarı vs.) Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı Tahsilat Grup Müdürlüğü’ne bildirir.
  • Daha sonrasında da tüm bankaların genel müdürlüklerine bildirim yapılır.
  • Bildirim sonrasında borçlu kişi adına mevduat, döviz, altın v.b. gibi varlık bulunması halinde bloke konularak haciz işlemi gerçekleştirilir.

E-haciz nasıl kaldırılır?

E-haciz işlemi gerçekleşmeden önce size yapılan bildirim sonrasında 7 günlük süre içinde ödeme yapmanız ya da borcu taksitlendirmeniz e-haciz işlemini durduracaktır. Ya da banka hesabınızdaki mevduatınıza e-haciz uygulaması dahilinde bloke konulmuşsa, banka ile anlaşıp taksitlendirme yapabilir ve borcu kapatma yoluna giderek haczi kaldırabilirsiniz. Eğer herhangi bir ödeme yapılmadı ise otomatik olarak e-haciz işlemi gerçekleşecek ve hatta gayrimenkulünüz de varsa onlara da haciz konulabilecektir.

Mevduat hesaplarında haciz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

About kreditor

Merhaba, Eski bankacıyım. 2017 yılı sonuna kadar bankacılık ürün ve hizmetleri ile ilgili makaleler paylaşıyordum. Fakat 2017 Ocak itibariyle takibe başladığım kripto piyasası, alternatif kripto paralar, coin borsaları, airdrop ve bounty kampanyalarının getiri ve götürülerini de keşfettikten sonra hem tecrübelerimi, hem de belki hep birlikte kazanırız dediğim airdrop ve bounty kampanyalarını sizlerle paylaşacağım. Belki siz de beni desteklemek istersiniz diye ERC20 uyumlu 0x1e956dAF5f4bA2e2B772265C41aE728D32a22F5d cüzdanımı da burada belirtiyorum. Benimle site üzerinden her zaman iletişime geçebilirsiniz.

View all posts by kreditor →