Blockmason Link-Blockchain deneyimi olmadan akıllı sözleşmeleri kullanmaya başlayın.

Blockmason Link-Blockchain deneyiminiz olmadan akıllı sözleşmeleri kullanmaya başlayın.

Blockmason; geliştiricilerin daha iyi merkezi olmayan uygulama oluşturabilmesi için temel katman çerçeveleri geliştiren bir teknoloji şirketidir.

Blockmason’un ilk projesi Kredi Protokolü idi. Borç ve kredi yükümlülüklerinin blok zincirine kaydedilmesi ve kalıcı olarak saklanması yani muhasabe kayıtlarından tutunda, borç-alacak ilişkisi ya da her türlü mali kayıtların izlenebileceği merkezi olmayan uygulamaların oluşturulabileceği temel yapı diyebiliriz. Finans, enerji, lojistik ve diğer sektörel şirketler, ihtiyaçlarına uygun olan merkezi olmayan uygulama ve çözümleri kredi protokolünde oluşturabilirler. Kredi protokolünün nasıl çalıştığını öğrenmek için https://blockmason.io/tr/the-credit-protocol/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Blockmason’un bir diğer projesi de merkezi olmayan borç verme uygulaması LNDR‘dir. LNDR merkezi olmayan bir mobil uygulamadır. Kredi protokolü tarafından desteklenen LNDR ile küçük borçlarınızı ödeyebilir ve hem aileniz hem de yakın arkadaşlarınız ile gider paylaşımı yapabilirsiniz.  Uygulamanın IOS ve Android sürümlerini indirmek ve LNDR uygulamasını nasıl kullanacağınız hakkında daha detaylı bilgi almak için https://blockmason.io/lndr/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

ve gelelim makalemizin asıl konusu olan Blockmason Link projesine …

BLOCKCHAIN DENEYİMİNİZ OLMADAN AKILLI SÖZLEŞMELERİ KULLANMAYA BAŞLAYIN…

BLOCKMASON LINK-BLOCKCHAIN DENEYİMİ OLMADAN AKILLI KONTRATLAR KULLANIN

Projeye giriş başlığı size biraz iddialı gelebilir ancak akıllı sözleşmelerin geleneksel sözleşme yapılarına karşı sunduğu avantajları bilirseniz bu projenin size sunacağı kolaylıklardan faydalanmak için de o kadar istekli olursunuz.

Akıllı sözleşmelerin geleneksel sözleşme yapılarına karşı avantajları:

 • Akıllı sözleşmeler, genel anlamda elle yürütülmekte olan birçok sürecin yazılım tabanlı olarak otomatik gerçekleştirilmesini sağlar. Bu da iş akışında belirgin bir hız kazandırır.
 • Akıllı sözleşmeler ile işlemler otomatik gerçekleştiği için insan hatasına rastlanmaz.
 • Akıllı sözleşmelerin yer aldığı ağ itibariyle manipilasyondan uzaktır. Yani işin yerine getirilmemesi gibi bir durum söz konusu olamaz.
 • Akıllı sözleşmeler sayesinde aracıya pek fazla ihtiyaç duyulmaz. Herhangi bir bilgi girişi ve takibine daha az ihtiyaç duyulacağı için maliyetler de önemli oranda azalır.

Blockchain tabanlı akıllı sözleşmelerin sağladığı faydaları, kullandığınız sistem ile karşılaştırırsanız hem zaman hem de maliyetler açısından ne kadar tasarruf edebileceğinizi görebilirsiniz.

Bu kısa bilgilendirmeden sonra isterseniz, Blockmason Link projesinin detaylarına geçelim.

Blockmason Link ne yapar

Blockmason Link; ethereum cüzdan oluşturmadan tutun da, gas hesaplama ve etherum ağı ile iletişim kurma gibi herşeyi yaparak kullanıcı için sorunsuz bir zemin oluştup, yarattığı API arayüzü ile geliştiricilere blockchain deneyimini yaşama fırsatı verir.

Blockmason Link’in özellikle geliştiricilere sağlayacağı faydayı sanırım aşağıdaki şemalar, daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Yukarıdaki şemada, veritabanı destekli bir web uygulaması geliştirmek için izlenmesi gereken adımlar yer almaktadır. Buradaki her adım geliştirici tarafından yapılması gereken bir iş tanımını ifade eder. Bu sürecin ne kadar uzun ve zamana yayılabileceğini az çok görebiliyorsunuz.
Yukarıdaki bu şemada ise merkezi olmayan bir uygulamanın oluşturulma aşamaları ve sürdürülebilirliği gösterilmektedir. Her iki şemadaki farkları net bir şekilde görebildiğinizi düşünüyorum. Akıllı sözleşmenin yazılması ile geliştiricinin yapması gereken işlerde tabi ki azalma olacaktır. Ama bu tam anlamıyla herşeyi hallettiği anlamına gelmez.

Şimdi de Blockmason Link ile oluşturulan blockhain tabanlı bir uygulamanın oluşturulmasına ve sürdürülmesinde gereken adımlara bakalım.

Bu son şemada gördüğünüz gibi Link, uygulamanın oluşturulması, çalıştırılması ve kullanıması ile ilgili olan birçok adımı ortadan kaldırmış oldu. Bu sizce de büyük bir zaman kazanımı değil midir?

Blockmason Link Haberler ve Güncellemeler

Mart 2019

1 Mart: Blockmason Link, Kurumsal Uygulama Geliştiricilerinin Ethereum, TRON dahil olmak üzere Akıllı Sözleşmeler ve Programlı Blokajlarla Nasıl Etkileştiğini Geliştiriyor (https://blockmason.link/blockmasons-link-innovates-how-enterprise-app-developers-interact/)

5 Mart: Blockmason Link, GoChain Uygulama Geliştirme İşlemini Basitleştirerek GoChain Blockchain ve Akıllı Sözleşme Desteği Duyurdu. (https://blockmason.link/gochain-blockchain-and-smart-contract-support/)

8 Mart: Blockmason Link, Blockchain tabanlı oyun alanında yenilikçi çalışmalar yapan MagnaChain ile ortaklığını duyurdu. (https://blockmason.link/blockmason-link-and-magnachain-partner/)

11 Mart: Blockmason Link, Oasis Labs Blockchain Platformu ve Akıllı Sözleşme Desteğini Duyurdu.  (https://blockmason.link/blockmason-link-announces-oasis-labs-blockchain-platform-and-smart-contract-support/)

14 Mart: Blockmason Link, EOS Platformu ve Akıllı Sözleşme Desteğini Duyurdu (https://blockmason.link/blockmason-link-announces-eos-platform-and-smart-contract-support/)

Borsada Listelenmesi: BLINK, 9 Mayıs 2019 Saat: 14:00 (UTC +8) de bw.com borsasında işlem görmeye başlayacaktır. İlgili duyuru hem telegram hesaplarında hem de https://twitter.com/blockmasonio/status/1126268567979200512 burada yapılmıştır.

LINK projesi için çalışan sıkı bir ekip var ve sürekli gelişmeler paylaşılıyor. Özellikle telegram kanallarını yakından takip etmenizi tavsiye ederim. Yukarıda da belirtildiği gibi borsa haberleri gelmeye başladı. Piyasada görülen hafif hareketliliğin, bu tür projelerde etkili olacağını düşünüyorum. Yeni gelişmeler ile piyasadaki yerini sağlamlaştıracağını düşündüğüm projelerden biridir.

Blockmason Link İletişim

 • Web: https://blockmason.link/
 • Whitepaper: https://blockmason.link/wp-content/uploads/2018/11/Blockmason_Link_Whitepaper.pdf
 • Facebook: https://www.facebook.com/blockmasonio/
 • Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCqv0UBWjgjM5JZkxdQR7DYw
 • Telegram: https://t.me/blockmasonlink
 • Twitter: https://twitter.com/blockmasonio
 • Reddit: https://www.reddit.com/r/blockmason
 • Linkedin: https://www.linkedin.com/company/blockmason-inc/
 • Github: https://github.com/blockmason/
 • Medium: https://medium.com/@blockmason

Blockmason Link projesinin bounty kampanyası Bountyhive tarafından yürütülmekte olup, kampanya detaylarına https://bountyhive.io/join/Blockmason%20Link bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Yazar: trhomeagent

“Blockmason Link-Blockchain deneyimi olmadan akıllı sözleşmeleri kullanmaya başlayın.” üzerine 14 yorum.

 1. Link projesi çok iyi bir zamanda borsaya açıldı. Şuan ki fiyatları ve işlem hacmi de iyi yerlerde. Bence boğa hareketinin hızlanması ile birlikte BLINK te hareketlenmeye başlayacaktır. Hatta yakında başka borsalarda listelenmesi hakkında haberler de alabiliriz.

 2. Blockchain teknolojisi daha iyi anlamak iyi geliştirilmiş çok iyi bir proje. Link sayesinde karşımıza çok daha iyi uygulamalar çıkacaktır.

 3. Blockmason’un başarılı olacağını düşündüğüm bir başka projesi. Sosyal medya hesaplarını takip ediyorum.

 4. Blockmason Link platformu sayesinde hiçbir yazılım ve blockchain teknolojisi bilgisi ve deneyimine gerek kalmaksızın işlemler yapabilmemize imkan sağlıyor. Ekibi çok hırslı ve sosyal medya hesaplarını gayet güzel yönetiyorlar. Tron ile anlaşma yapmış olmaları da platforma ayrı bir değer katıyor. İlgi ile takip ettiğim nadir projelerden.

 5. Blockchain tabanlı akıllı sözleşmelerin sağladığı faydaları, kullandığınız sistem ile karşılaştırırsanız hem zaman hem de maliyetler açısından ne kadar tasarruf edebileceğinizi görebilirsiniz.

 6. Link platformu sayesinde herkes blokchain nimetlerinde yararlanabilir. Web api kullanır gibi kolay bir şekilde akıllı sözleşmeler yaratabilir. Bu sayede çok daha geniş bir alana yayılacak.

 7. BlockMasonLink Eski karmaşık ve hantal yapıya çözüm sunan projesi ile piyasaya çok sıkı şekilde giriş yaptı. Hergün yeni bir duyuru yaparak ortaklık anlaşmalarını duyuruyor.

 8. Blockmason Link projesi incelemesi için çok teşekkürler. Yeni bir blokzincir ile ilgili proje.

 9. Yazılım bilmeyipte blockchain tabanlı uygulama üretmek isteyenler için harika bir çözüm sunmuş blockmason link, ilgiyle takip ediyorum.

Yorumlar kapalı.