Bankacılığın doğuşu ve gelişimi

Bankacılığın doğuşu ve gelişimi

Banka kelimesi, İtalyanca “masa, sıra” anlamındaki “banco” sözcüğünden gelmektedir. Tarihin ilk dönemlerinde sarraflar çok basit anlamda bankacılık sayılabilecek işler yapıyorlardı.

Tarihte ilk bankacılık hizmetlerinin eski Sümer ve Babil medeniyetlerine kadar uzandığı sanılmaktadır. Bankacılığa ilişkin ilk kurallar MÖ. 2067-2025 yıllarında Babil İmparatorluğu’nun birliğini oluşturmayı başaran Hammurabi’nin yasalarında görülmektedir. MÖ. VII. Yüzyılda eski Yunan’da krallar kendi adlarına para bastırmışlardır.

Atina bankerleri, mevduat ve kredi işlemlerini faiz karşılığında yapmaktaydı. MÖ. III. Yüzyıldan MS. II. Yüzyıla kadar dünyada hakim güç olan Roma’da bankacılığın bir hayli geliştiği görülmektedir. Roma bankalarının çalışmaları en ince ayrıntılarına kadar yasa ve emirnamelerle düzenlenmeye çalışılmış ve denetime tabi tutulmuştur.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Bu yazıya oy vermek ister misiniz?
Loading...

About kreditor

Merhaba, Eski bankacıyım. 2017 yılı sonuna kadar bankacılık ürün ve hizmetleri ile ilgili makaleler paylaşıyordum. Fakat 2017 Ocak itibariyle takibe başladığım kripto piyasası, alternatif kripto paralar, coin borsaları, airdrop ve bounty kampanyalarının getiri ve götürülerini de keşfettikten sonra hem tecrübelerimi, hem de belki hep birlikte kazanırız dediğim airdrop ve bounty kampanyalarını sizlerle paylaşacağım. Belki siz de beni desteklemek istersiniz diye ERC20 uyumlu 0x1e956dAF5f4bA2e2B772265C41aE728D32a22F5d cüzdanımı da burada belirtiyorum. Benimle site üzerinden her zaman iletişime geçebilirsiniz.

View all posts by kreditor →